Ocakta 82 İşçi Öldü, Beşi Çocuktu

3 Şubat 2014

 

İstanbul – BİA Haber Merkezi / 03.02.2014

 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporuna göre, ocak ayında en az 82 işçi hayatını kaybetti. Ölenlerden beşi çocuk, ikisi kadın, yedisi göçmendi.

 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporuna göre, ocak ayında en az 82 işçi hayatını kaybetti.

Ölenlerden beşi çocuk, ikisi kadın, yedisi göçmendi.

 

Rapora göre işçi ölümleri en çok inşaat, taşımacılık, belediye-genel işler ve ağaç-kağıt sektörlerinde yaşandı. İnşaat işkolunda yarısı yüksekten düşme nedeniyle 21, Taşımacılık işkolunda 12 işçi, Belediye, genel işler işkolunda 10 işçi, Ağaç, kağıt işkolunda 10 işçi öldü.

 

6, 13, 17 yaşındaydılar

 

İkisi 14 yaş ve altı, üçü 15-17 yaş arasında olmak üzere 5 çocuk işçi can verdi.

 

6 yaşındaki Yücel Arı’yı Bursa-Yıldırım’da ailesine yardımcı olmak için yine çocuk işçi olan ağabeyleriyle kağıt ve karton toplarken kamyonetin altında kalması sonucu hayatını kaybetti.

8.sınıf öğrencisi 13 yaşındaki İbrahim Bozkurt ise Şırnak Cizre’de okul harçlığını çıkarmak ve aile bütçesine katkıda bulunmak için hurda topluyordu. Onu da demir parçaları toplamak için girdiği bir inşaatın bodrum katında bulunan içi su dolu havuza düşmesi sonucu öldü.

 

17 yaşındaki çoban Mehmet Öztürk’ü Gaziantep İslahiye Çınarlı Köyü’nde koyun otlatırken yaban domuzu saldırısı sonucu; 17 yaşındaki ‘Ulusoy Firması’ yolcu otobüsü muaviniSerdar Özdemir’i Ankara Kızılcahamam’da trafik kazası sonucu ve yine 17 yaşındaki akaryakıt istasyonunda garson Osman Avcı’yı Konya Kulu’da istasyon önündeki zincirleme trafik kazasında yaralılara yardım etmek için çıktığı yolda bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdi.

 

Meclis, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıklarının bu durumu tespit ederek gerekli önlemleri alması sosyal güvenlik sisteminde çocukların korunması, çocuk işçiliğin yasaklanması ve bunun uygulanması gerektiğini belirtti.

Meclisin raporuna göre, 2013’te 1235 işçi öldü.

 

İsim isim ölenler

 

Erol Karaman, İsmail A., Ramazan Çimen, İzzet Duran, Süleyman Davut, Mehmet Öztürk, Hasan Kalkan, Mehmet Aslan, Cömert Yeşilırmak, İsmail Kaya, S.Ç., Ahmet Yiğit, Cevdet Kozluca, Bayram Şeker, Hüseyin Günenç, Selim Onbay, Nikolozi Janalitze, Leyani Tchıtashvıcı, Mamvka Gabelala, Ramını Tsomaıa, Gersamıa Malkhazı, Şahin Kozca, Bülent Yakut, Adem Taştekin, Huban Öztoprak, Kamuran Gümüş, Nedim Ekinci, Ramazan Birol, Recep Çavuşoğlu, Yavuz Akman, Nusret Ulugöl, Hasbi Üstündağ, İbrahim Avcı, Abdullah Güneş, Metin Güvercin, Mustafa Kışanak, Ahmet Altun, Osman Koç, Kemal T., Bülent Özsoy, Rahmi Öz, Ahmet Doğmuş, Emrah Öcalan, Serdal Aykut, Feridun Güneş, Nihat Akyüz, Mustafa Ilgaz, Engin Uğurlu, Figen Budak, Ahmet Şahin, Bestami Uzun, Serdar Özdemir, Hayrettin Yenilmez, Mehmet Tuçel Lima, Erdinç Sever, Ahmet Olgar, Fikret Böcek, Tahsin Ataseven, Ahmet Ataseven, Volkan Nuhoğlu, Harun Ömür, Vladimir Nikolov Petrov, Mehmet Marat, Harun Karaman, Pervil Çetin, Rasim Ala, Osman Avcı, Yusuf Cemal Bayır, İrfan Yay, Bayram Çiftçi, Hüseyin Burhan, Fayat Toy, Inna Zubakova, Musa Baydemir, Özcan Beler, Ali Ülkü Gül, İbrahim Bozkurt, Yücel Arı, Ali Koçan, Beyazıt Kaçkın, Ali Barış Çiğdem ve Adem Erik. (NV)