Ö.Y. İsyanına hızlı yasa

14 Nisan 2013

 

Hürriyet / 14.04.2013

 

Nuray BABACAN / ANKARA

 

1 yıldan beri üzerinde çalışılan ve Gölcük’te 13 yaşında kız çocuğu Ö.Y.’ye tecavüz olayından sonra son derece önem kazanan “Çocuk İstismarı Taslağı”, Bakanlar Kurulu’na sevk ediliyor.

 

ADALET Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak çalışması olan Çocuk İstismarı Taslağı, birkaç kez revize edildi. İlk kez Hürriyet’in duyurduğu, içinde “Üreme Sağlığı” başlığı altında kürtaja ilişkin düzenlemelerin de olduğu taslak, son şeklini aldı. Adalet Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu’na sevk edilecek olan taslak, şu düzenlemeleri içeriyor:

 

TECAVÜZCÜYE KAMU DAVASI

 

Taslağa göre, 15-18 yaş grubunda cinsel istismar suçları, kamu davası kapsamına girecek. Savcılık, haber alır almaz kamu davası açacak. Şikâyet olmasa dahi ceza verilebilecek. TCK’nin 102 ve 103’üncü maddelerinde yer alan tecavüz ve tacize yönelik suçlara verilen cezalar arttırılacak.

 

ÜST SINIR 18 YAŞ

 

Buna göre, tecavüzün ceza üst sınırı 18 yıl olacak. Mağdur, engelli çocuksa ceza yarı oranında arttırılacak.  Tecavüz ve taciz davalarında mahkemeler artık adli tıptan “ruhsal sağlığı bozulmuş mudur?” şeklinde rapor istemeyecek.

 

KİMYASAL HADIM GÜNDEMDE

 

Taslağa göre, çocukları taciz eden veya tecavüzde bulunan istismarcılara verilen cezalar artırıldı. Pedofili olan sanıklara, “kimyasal kastrasyon-ilaçlı hadım” uygulaması gündeme geldi. Bu ve benzeri tıbbi müdahalelerin yapılabilmesi için tasarıya “Çocuklara tecavüz eden pedofili hastalarına tıbbi tedavi uygulanır” hükmü konuldu. Ancak, hangi yöntemlere, hangi aşamada başvurulacağı yönetmelikle düzenlenecek.

 

YASADIŞI KÜRTAJ CEZASI

 

Üreme Sağlığı bölümüne göre, isteğe bağlı kürtajın 10 hafta olan süresinde değişiklik olmayacak. Süre, ensest ve tecavüz mağdurları için 20 haftaya kadar uzayabilecek. Kürtaj yaptırmak isteyen kadına vazgeçmesi için “bilgilendirme ve düşünme” hükmü kondu. Bu bilgilendirme erkeğe de yapılacak. Kürtaj, mutlaka kadın doğumcular tarafından tam teşekküllü hastanede yapılacak. Yasadışı kürtaj yapan hekime 8 yıl hapis cezası verilecek.