Ö.S. Erzurum’a Nakledildi

24 Mayıs 2011

Bianet / 24.05.2011

10 aydır tutuklu bulunan 14 yaşındaki Ö.S. yoğun girişimler sonucunda tutuklu bulunduğu Rize Cezaevi’nden memleketi Erzurum’a nakledildi. Silahlı örgüt üyesi olmakla suçlanan Ö.S. tek başına bir hücrede tutuluyor.

Ekin KARACA
ekin@bianet.org
Erzurum – BİA Haber Merkezi

10 aydır tutuklu olan 14 yaşındaki Ö.S., 23 Mayıs günü Rize Cezaevi’nden Erzurum Cezaevi’ne nakledildi.

20 Temmuz 2011’de 22 yaşındaki bir akrabasının terörle mücadele şubesinde ifade verirken kendisinden bahsetmesi üzerine gözaltına alınan Ö.S.’nin “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve “Silahlı örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla tutuklu yargılanmasına karar verilmişti.

10 ayda beş durak

Avukat Müşir Deliduman yoğun çabalar sonucunda Erzurum’a nakledilen Ö.S.’nin son 10 ayda beş cezaevi değiştirdiğini söyledi ve Ö.S.’nin son durumu ile ilgili olarak şunları anlattı:

* Ö.S.’nin Erzurum’a nakledilmesi için çok uğraştık. Şimdi ailesi de burada olduğu için daha kolay ve sık görüşebilecekler. En azından bunun için memnunuz.
* Ö.S. önce Erzurum Cezaevi’ne yerleştirildi. Burada şiddete maruz kalınca Oltu Cezaevi’ne sonra tekrar Erzurum Cezaevi’ne, ardından Rize Cezaevi’ne nakledildi. Yoğun girişimler sonucunda Erzurum’a geri getirildi.
* Dün ailesiyle görüşebilen Ö.S. tek başına bir hücrede tutuluyor. Ö.S. ailesine çok kötü koşullarda kaldığını söylemiş.
“Erzurum’da kötü muamele”
* Erzurum’da önce polis noktasında kötü muameleye maruz kaldı. Erzurum Emniyet Müdürlüğü’nde ailesine de kötü muamelede bulunmuşlar. Polisler, ailesine “dışarı çıkarırız, sizi linç ederler” demiş.
* Terörle Mücadele Şubesi’nde Ö.S.’ye hem fiziki hem psikolojik şiddet uygulandı.
* Ardından cezaevine gönderildikten sonra cezaevi yönetimi Ö.S.’yi normal suçluların arasına atınca Ö.S. bir kere de burada şiddete maruz kaldı.
* Yaşanan bu olayların ardından Ö.S. farklı şehirlerdeki cezaevlerine nakledildi. Ancak bu sefer ailesiyle görüşmesi imkansız hale geldi.
* Geçmişte yaşanan bu polis şiddeti ile ilgili olarak gerekli mercilere başvuruda bulunacağız.
* Ayrıca 14 yaşında bir çocuğu Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yargılayan, bu kadar zamandır tecrit koşullarında cezaevinde tutan kişiler ve yetkililer hakkında da uluslararası alanda hakkımızı arayacağız. (EKN)