O baba İstanbul’da yakalandı

6 Mart 2013

 

Milliyet / 06.03.2012

 

ANTALYA’da 13 yaşındaki kızı E.Y.’yi 5 bin lira karşılığında bir hurdacıya sözleşmeyle sattığı iddiasıyla yargılanan baba Osman Y., 7 yıl 9 ay 22 günlük cezasının kesinleşmesinin ardından İstanbul’da gözaltına alındı. Polis, Osman Y.’yi bir yıldır arıyordu.

Aile Müge Anlı’nın programına katılarak iddialara yalanlamış, 12 yaşındaki kızını sözleşmeyle sattığı iddia edilen baba kendisine boş bir kağıdın imzalatıldığını öne sürmüştü…

 

Ali AKSOYER/İSTANBUL, (DHA)

Antalya’da 2006 yılında meydana gelen olayda 13 yaşındaki E.Y., babası Osman Y., tarafından, oğlunun çalıştığı inşaat malzemeleri dükkanının sahibi Yusuf A.’ya 5 bin lira karşılığında satılmıştı. 12.2.2006’da düzenlendiği öğrenilen sözleşmede E.Y.’nin vesikalık fotoğrafı ile “Kızımı 5 bin liraya sattım. Bu tarihten itibaren kızım E.Y.’yi Yusuf A.’ya teslim ediyorum” ibaresi olduğu tespit edilmişti.

 

Antalya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan  hurdacı Yusuf A.’ya “Cinsel istismar amaçlı kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” ve “Zincirleme olarak cinsel saldırı” suçlarından 24 yıl hapis cezası vermişti. Baba Osman Y., ise aynı davada “Cinsel amaçlı özgürlüğünün kısıtlanmasına ve cinsel saldırıya yardım etmek” suçlarından 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası almıştı. Aynı ceza maddelerinden yargılanan anne Gülay Y. ise evinde söz sahibi olmaması nedeniyle beraat etmişti.

 

HURDACI İNTİHAR ETMİŞTİ.

 

Mahkemenin kararları Yargıtay’a gönderilirken duruşmadan sonra tekrar cezaevine gönderilen tutuklu zanlı Yusuf A., hastalığı yüzünden kaldırıldığı revirde intihar etmişti. Yusuf A.’nın revirin banyosunda üzerindeki pijamayı yırtarak yaptığı iple kendisini astığı tespit edilmişti.

 

BABANIN İZİ İSTANBUL’DA BULUNDU

 

Antalya 1.Ağır ceza mahkemesinin olayla ilgili verdiği kararların 2012 yılının mart ayında onanmasının ardından tutuksuz yargılanan baba Osman Y., polis tarafından aranmaya başlamıştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Aranan Şahıslar Büro Amirliği’ne bağlı ekipler önceki gün Küçükçekmece’de bir akrabasının yanında kaldığını tespit ettiği Osman Y.’yi yakalamak için operasyon düzenlendi. Sabah saatlerinden yapılan baskında Osman Y. gözaltına alındı.

 

Aranan Şahıslar Büro Amirliğine getirilerek hakkındaki işlemler tamamlanan Osman Y., daha sonra önce adliyeye daha sonra cezaevine gönderildi.