O baba eski eşini de öldürmüş!

19 Aralık 2013

Milliyet / 19.12.2013

Hasan DÖNMEZ/ KONYA, (DHA) –

KONYA’da cep telefonuna erkek arkadaşından gelen mesajı fark etmesi sonucu 15 yaşındaki kızı Burçin’i, döverek ölümüne neden olduğu iddiasıyla tutuklanan 38 yaşındaki Yahya Süsen’in, 14 yıl önce de eşi Ümmügülsüm Süsen’i av tüfeğiyle öldürdüğü iddia edildi.

Damadı Yahya Süsen’in, o dönem 3.5 yaşında olan oğlu Veli Süsen’in tüfeği kaza sonucu ateşlemesi üzerine eşinin öldüğünü öne sürdüğünü söyleyen Celal Fidan, ”Torunum Burçin Süsen’in öldürüldüğü ortaya çıktıktan sonra büyük torunum Veli Süsen, bize annesinin de babası tarafından öldürüldüğünü söyledi. Yıllar önce de söylemişti ama çocuk diye biz inanmamıştık. Biz de Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk” dedi. Yahya Süsen hakkında ilk eşini öldürdüğü iddiasıyla da soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Bozkır İlçesi’ne bağlı Hamzalar Beldesi’nde oturan Burçin Süsen, 26 Kasım günü ailesi tarafından ’anteni düzeltirken çatıdan düştü’ denilerek önce Güneysınır Devlet Hastanesi’ne, oradan da Meram Tıp Fakültesi’ne kaldırıldı. Doktorlar, Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altındaki gencin kızın, ellerinde su toplanması sonucu şişlik ve kafatasında da göçmeler olduğu ve bunun sadece düşme sonucu meydana gelemeyeceği düşüncesiyle durumu jandarmaya bildirdi.

Jandarmaya kızlarının çatıdan düştüğünü öne süren ailesi, bu kez ağabeyi 18 yaşındaki Veli Süsen’in oklavayla şakalaşırken başına vurduğunu söyledi. Jandarma, ailenin çelişkili ifadesinin ardından araştırmasını derinleştirdi. Bu sırada Burçin Süsen, 12 Aralık günü yaşam mücadelesini kaybetti. Ölüm raporunda ise ’Küni kafa travmasına bağlı beyin kanaması ve gelişen komplikasyonlar sonucu vefat ettiği’ belirtildi.

CEP TELEFONUNDAKİ MESAJ YÜZÜNDEN KIZINI DÖVEREK ÖLDÜRMÜŞ

Jandarma yaptığı araştırma sonucu kızının telefonundaki mesajı gören Yahya Süsen’in, kızını odaya çağırdıktan sonra ilk olarak kömür sobasının yanında bulunan odunlarla dövdüğü, bir kaç odunun kırılması üzerine sopa ve oklava ile dövmeye devam ettiği; onların da kırıldığını saptadı. İddiaya göre kızını dövmekten yorulan Yahya Süsen’in, görevi oğlu Veli Süsen’e devrettiği, oğlunun kızını döverken de karşısına geçip sigara içtiği belirtildi.

Kısa bir aradan sonra kızı Burçin Süsen’i dövmeye devam eden Yahya Süsen’in, genç kızın saçından tutup başını defalarca beton zemine vurduğu, bayılınca da üzerine benzin döküp yakmak istediği ancak vazgeçtiği iddia edildi.

Jandarma geçen pazar günü 2’si ilk eşinden 5 çocuk babası Yahya Süsen ile genç kızın cep telefonundaki mesajı fark edip eşine veren üvey anne 29 yaşındaki Hatice Süsen ve Veli Süsen’i gözaltına aldı.

Yahya Süsen, suçunu itiraf ederken, diğer aile bireyleri de sorgulamada olayın nasıl olduğunu anlattı.

TUTUKLANDI

Yahya Süsen, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Hatice Süsen ve Veli Süsen de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İLK EŞİNİ DE ÖLDÜRDÜĞÜ İDDİASI

65 yaşındaki Celal Fidan, çatıdan düşüp yaralanması sonucu öldüğü sandıkları torunu Burçin Süsen’in, damadı Yahya Süsen tarafından öldürüldüğünün ortaya çıkmasının ardından, 14 yıl önce ölen kızı Ümmügülsüm Süsen’in ölümüyle ilgili de damadı hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirtti. Yaptığı suç duyurusunun ardından damadı hakkında soruşturma başlatıldığını belirten Celal Fidan, şunları söyledi:

”Kızım öldüğünde 25 yaşındaydı ve ikiz bebeklerine hamileydi. O dönem şu an 18 yaşında olan torunum da 3.5 yaşındaydı. Damadım, kızımın ölümüyle ilgili bize ’Ben çatıya çıkıp kuş avladım. Sonra tüfeği eve bıraktım. O sırada Veli, yanlışlıkla tüfeği ateşlemesi sonucu Ümmügülsüm’ü yaralamış. Kanlar içinde yatırıyordu’ demişti. Biz de o dönem inandık. O dönem yapılan soruşturmada da bir şey çıkmamıştı. Biz de damadımıza inandık. Allah’ın takdiri dedik. Ancak torunum Burçin öldükten sonra büyük torunum Veli bize geldi ve dedi ki, ’Babam, kız kardeşimi benim dövdüğümü söylememi istiyor. Suçu üstlenmemi istiyor. Hapishaneye sen gir, ben sana orda bakar ve kısa sürede kurtarırım diyor. Bu yüzden beni dövdü ve öldürmekle tehdit etti. Zaten annemi de babam öldürmüştü, ancak o zamanda suçu üstlenmemi istemişti’ dedi. Torunum yıllar önce de annesini, babasının öldürdüğünü söylemişti fakat, kızım öldüğünde torumun 3.5 yaşındaydı söylediklerini umursamadık. Şimdi de söylediklerini ne derece doğru bilmiyoruz ama Burçin’i, öldürmesinin ardından damadımın, kızımı da öldürmüş olabileceği güçlü bir ihtimal. Bu yüzden suç duyurusunda bulunduk. Gerçek gün yüzüne çıkacak.”

”TORUNUMA O DÖNEM İNANMAMIŞTIK”

Anneanne Fadime Fidan ise, ”Torunum Veli, o dönem bana, ’Anneanne, annemi ben öldürmedim. Babam öldürdü. Bana da, herkese tüfeğe benim bastığımı söylememi istedi. Beni tehdit etti’ demişti. O dönem bir taraftan Veli’nin doğru söylemediğini düşündük, bir taraftan da hem Burçin’in, hem de Veli’nin ortada kalmaması ve en azından babalarının bakabileceğini düşündük. Ancak damadım, evlatlarımı bir bir öldürüyor. Önce kızımı, sonra torunu öldürdü” iddiasında bulundu.