Nurettin Demir çocuk gelin sayısını açıkladı!

15 Ocak 2014

Özel Haberler / 15.01.2014

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Türkiye’de çocuk gelin sayısının 181 bin olduğunu söyledi.

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Türkiye’de çocuk gelin sayısının 181 bin olduğu dile getirdi. Demir, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, AK Parti’nin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Celalettin Güvenç’i eleştirdi.

SEN URFA’YA NEDEN GİTTİN?

Güvenç hakkında iddialarda bulunan Demir, “Sen Urfa’ya valilik yapmaya mı gittin, yoksa büyükşehire aday olabilmek için devlet imkanlarıyla kendine yol mu yaptın?” diye sordu.
Demir, AK Parti döneminde, “erkek çocuklar tarlaya kız çocuklar kocaya” mantığının iyice ayyuka çıktığını ileri sürerek, ortaokula kayıt yaptıran kız çocukların oranının giderek azaldığını söyledi.
Ortaokula devam eden 181 bin 851 kız öğrencinin liselere kayıt yaptırmadığını savunan Demir, Türkiye’de tespit edilen çocuk gelin sayısının da 181 bine ulaştığını belirtti.
Kader Erten’in intiharına da değinen Demir, çocuk gelin gerçeğini Erten’in intiharıyla bir kez daha hatırladıklarının altını çizdi.

HEPİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN

“Çocuk yaşta birinin nikahını kıyan imam, Okul müdürleri, vali kaymakam, ‘4+4+4 ile çocuk gelinleri azaltacağız. Onları kocaya değil okula göndereceğiz’ diyen Milli Eğitim Bakanı, çocukları istismardan korumakla görevli Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı nerede” diye soran Demir, bu intiharın suç ortaklarının fazla olduğunu, bir an önce gerekli soruşturmaların yapılması gerektiğini söyledi.

Demir basın toplantısına, bir gazetenin manşetinde yer alan “Devleti Kaybettik” ilanı ile geldi. Gazetecilerin “Taziyeye mi geldiniz” sorusuna ise “Evet taziyeye geldim. Hepimizin başı sağolsun” dedi.