Niğde’deki çocuk gelin skandalı Meclis gündeminde

13 Eylül 2013

Milliyet / 13.09.2013

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, Milliyet’in gündeme getirdiği Niğde Dündarlı’daki çocuk gelin skandalını TBMM gündemine taşıdı.

Şafak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu soruları yöneltti:

“Niğde ilimizin Bor ilçesinde başlatılan ‘Ah bir çocuk olsam’ isimli projeden Niğde İl Sağlık Müdürlüğü’ nün desteğini çekmesi sonucu projenin sona erdiği doğru mudur? Doğru ise bu hususla ilgili hangi gerekçe ile bu projeden vaz geçilmiştir? Çocuk gelin vakaları ile ilgili adli makamlara intikal etmiş kaç kişi bulunmaktadır? Adalet bakanlığı ile birlikte belirtilen hususla ilgili ortak çalışmanız bulunmakta mıdır? Dündarlı kasabasında, Niğde Devlet Hastanesi yetkililerince yapılan gebelik takip uygulaması sonuçlarına göre 11-14 yaş arası kız çocuklarının evlendirildiği belirtilmiştir. Bakanlığınızca bu konu ile ilgili ne gibi işlemlere başlanılmıştır? Söz konusu haberle bir kısım devlet kurumlarının çocuk gelin vakalarına göz yumduğu iddia edilmektedir. Bakanlığınızca bu iddialarla ilgili araştırma yapılacak mıdır? Çocuk gelin vakaları ile ilgili adli makamlara intikal etmiş kaç kişi bulunmaktadır?”

Ölümle pençeleşiyor

Şafak, Milliyet’e yaptığı açıklamada da, “Kayıtlara girdiği için aileler doğum için hastaneye göndermekten çekiniyor. Sezaryenle doğum yapması gerekenler, hastaneye gitmiyor. Doğum anında çocuk ve anne ölümle pençeleşiyor. Ciddi tedbirler alınması lazım” diye konuştu.

Milliyet Niğde’deki çocuk gelin skandalını sayfalarına taşımış, haber ses getirmişti.