NAZİLLİ’DE SAÇ ŞOVUNA ‘ÇOCUK GELİN’E HAYIR, OKUMAYA EVET’ DAMGASI

28 Şubat 2013

28.02.2013

www.nazillianadolu.com

 

Nazilli Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı tarafından ilki düzenlenen festivalde Nazillili kuaförlerin yanı sıra Ankara, Eskişehir, İstanbul, İzmir ve Mersin’den gelen kuaförler saç ve makyaj şov yaparak izleyenleri büyüledi. Uluslararası yarışmalarda Dünya ve Avrupa birincilikleri bulunan kuaförlerin de katıldığı festivalde Nazillili kuaförler ‘çocuk gelin’e hayır, okumaya evet’ diyerek Türkiye’deki çocuk yaşta evlenmeye tepki gösterdi. Kuaförlerin bu tepkisi 7 saat süren programı izleyen Belediye Başkanı Haluk Alıcık ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Ercan başta olmak üzere seyirciden büyük alkış aldı.

 

Nazilli 1. Saç Festivali’ne İstanbul’dan dünya şampiyonu Muhittin Yuşan, geçtiğimiz yıl Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 10.’su düzenlenen Uluslararası Beyaz Melek Saç Tasarım Festivali’ne ‘The Crystal Angel’ yarışmasında Avrupa üçüncüsü olan Nazillili Kuaför Murat Varhan, ünlü Cilt Bakım Uzmanı Çiğdem Ertan ve ülke genelinde ve ulusal alanda tanınmış çok sayıda kuaför ve makyaj uzmanı katılarak festivale renk kattı. Saç Festivali öncesi sahneye çıkan Dj Berkay sahne şovu ile davetlileri eğlendirdi. Özelikle gençleri sahneye alarak son günlerin en hit dansı olan ‘Gangnam Dansı’nı yaptıran Dj Berkay, 7’den 70’e tüm konukları da oturduğu yerde dans etmelerini sağlayarak ilginç görüntülerin çıkmasına neden oldu.

 

“GENÇLERİMİZE ÖRNEK OLMALI

 

Nazilli Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Güntay yaptığı açılış konuşmasında; “Bundan böyle her yıl aynı tarihlerde bu organizasyonu yurt çapında düzenleyerek Nazilli’nin adını duyurmaya çalışacağız. Bu etkinliğimize dışarıdan katılan gruplarımıza çok teşekkür ediyorum. Nazilli’deki duayen arkadaşlarımızın başlattığı bu etkinliğe esnaf odası olarak destek vererek bu etkinliğin ciddi bir boyut almasını sağladık. Başta duayen arkadaşlarımız olmak üzere, genç meslektaşlarımıza çalışmalarında başarılar diliyor, 1. Nazilli Saç Festivalimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah bu tür etkinliklerimiz genç meslektaşlarımıza örnek olur” dedi.

 

“ÇOCUK GELİN İSTEMİYORUZ, ÇOCUKLAR OKULA”

 

Nazillili duayen kuaförler Mete Ergül, Coşkun Özırmak, Uğur Aydoğdu, Ertunç Çekirge, Ahmet Savran, Saliha Varol ve Murat Varhan’ın yarım saat süren gelin saçı şovları büyük ilgi gördü. Ünlü Cilt Bakım Uzmanı Çiğdem Ertan’ın sunumunda yapılan şovda Nazillili Duayen Kuaförler hünerlerini sergilerken şovun sonunda yaptıkları son gösteri ile büyük alkış aldı. Türkiye’de sıkça rastlanan ve son olarak Adana’da Berdel usulü ile 18 yaş altı kuzenlerin evliliğine, özellikle çocuk yaşta yapılan evliliklere karşı olduklarını ifade eden kuaförler, “Çocuk yaşta evliliğe karşı olduğumuz için hiçbirimiz çocuk yaşta gelinlik giydirilmeye çalışan kızlarımızın saçını kesinlikle yapmıyoruz. Bu tepkimizin tüm Türkiye’ye örnek olmasını istiyoruz. Bu nedenle ‘çocuk gelin’e hayır, okumaya evet’ diyerek Türkiye’deki çocuk yaşta evlenmeye hayır dediğimiz gibi okula gitmesi gereken çocuklarımızı evlenmeye zorlayan ebeveynleri de şiddetle kınıyoruz” dediler.

 

ULUSLARARASI BOYUTA TAŞINMASI PLANLANIYOR

 

Nazilli ekibi adına konuşan Mete Güzellik ve Kuaför Salonu sahibi Mete Ergül; “Kuaförler olarak böyle bir saç festivalinin ilkini düzenlemekten dolayı çok mutluyuz. Bu saç festivalimizi önümüzdeki yıllarda düzenli olarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Nazilli’de duayen olarak adlandırabileceğimiz 7 kişilik grup olarak güzel bir vizyon oluşturduğumuzu düşünüyoruz. Öncelikle Manken arkadaşlarımıza ve Üsküdar, İzmir, Eskişehir, Mersin, Ankara grubundan gelen arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Onlarında katılımı ile 1. Nazilli Saç Festivalimiz çok renkli ve eğlenceli geçti. Çok güzelde davetli grubumuz vardı, bunların yanı sıra Adnan Menderes Üniversitesi Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri bölümü ile Kız Meslek Lisesi Kuaförlük bölümü öğrencilerine de katılımları için teşekkür ediyoruz. İnşallah heryıl düzenli olarak yapmayı planladığımız Saç Festivalimiz önümüzdeki yıllarda Uluslararası boyuta taşıyabiliriz” dedi.

 

TANITIMA DESTEK SAĞLIYOR

 

Sosyal ve Kültürel belediyecilik çalışmaları kapsamında Nazilli’nin tanıtılması için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Başkan Alıcık ise, “Ülkemizde uzun ömürlü insanların yaşadığı yer dediğimiz zaman Nazilli ismi biliniyor. Futbol dünyasında duayen isimler de Nazilli diyor. İncir ve Zeytin denilince de Nazilli ismi biliniyor. Biz bu ismi marka haline getirmek ve Nazilli’yi herkese iyi bir şekilde anlatmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Murat Varhan kardeşimizle yurtdışında bir kez daha ismimiz duyuldu. Kendisi orada Nazilli Belediyesini ve Nazilli ismini, ürünlerini en iyi şekilde tanıttı. Ayrıca ödülde alarak ülkemize, ilçemize başarıyla döndü. Bundan sonra yurtdışındaki tüm saç tasarım yarışlarında yer alacağını söyledi. Murat Varhan ve Nazillili diğer kuaför arkadaşlarımız bu yarışmalarda Nazilli’mizi simgeleyen tasarımlarla yeni başarılara imza atacaklarına inanıyoruz. Nazilli Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Güntay ve ekibini tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum” dedi.

 

Haber Kaynağı: ÜMİT ÖZMEN