‘Munchausen’ dehşeti!

17 Mart 2014

‘Munchausen’ dehşeti!

Samsun’da hastalıklı doğan kızları Özlem ve Selma’yı öldürdüğü ve çocukları Özge’yi tedavi gördüğü hastane odasında ağzını burnunu kapatarak öldürmeye çalıştığı iddiasıyla tutuklu yargılanan 26 yaşındaki Fatma Hancı’ya ‘Munchausen sydroma by proxy’ teşhisi konulduğu ortaya çıktı.

Milliyet, İSMAİL AKDUMAN DHA, 17 Mart 2014
http://gundem.milliyet.com.tr/-munchausen-dehseti-/gundem/detay/1852661/default.htm

Hancı’nın hasta olmayan çocuğunda hastalık oluşması için uğraştığı, daha önceki iki çocukta da benzer yakınmalar olduğundan önceki ölümlerin benzer şekilde annenin davranışları nedeniyle olabileceği ileri sürüldü.
Duruşmada cinayeti reddetti

Fatma Hancı, gözaltında verdiği ifadesinde 2 çocuğunu kendisinin öldürdüğünü, Özge Hancı’yı da öldürmeye çalıştığını kabul etmişti ancak duruşmalarda suçlamaları kabul etmemişti.

Munchausen sendromu
Munchausen sendromu, kişinin genellikle tıbbi personelin ilgisi ve arkadaşlığı için kasıtlı olarak kendini sık sık hasta etmesidir. Kişilik bozukluğunu ifade eden bu sendrom adını abartılı hikâyeleriyle ünlü bir Alman askerden almıştır. Duygusal olarak olgunlaşmamış, narsistik eğilimleri olan, özsaygısı düşük ve kırılgan egoya sahip kişilerin dikkati üzerlerine çekmek ve ilgi odağı olmaya çalışmasıdır.