Mukadder çocuk gelinleri işe yerleştiriyor

2 Şubat 2013

 

Sabah / 02.02.2013

 

YASEMİN SALİH

 

Sabancı Vakfı’nın desteklediği Muş Kadın Derneği Mukadder, Doğu’daki çocuk gelin dramıyla savaşıyor. Kurucu 7 kadın, çocuk yaşta evlendirilmek istenen kızları kursa gönderip, işe yerleştiriyor.

 

Kızların çocuk yaşta evlendirilmesi, dünya çapında bir dram. Bu alanda küresel bir platform olan Girls Not Brides (Uluslararası Çocuk Gelinler) örgütünün verilerine göre dünyada yılda 10 milyon, günde 25 bin, dakikada 19 kız çocuğu rızası olmadan evlendiriliyor. Türkiye de bu tablonun dışında değil. ‘Çocuk Gelin’ projesiyle uluslararası platforma entegre olan Sabancı Vakfı bu alandaki çalışmaları destekliyor. Vakıf bu yılki ‘Fark Yaratanlar’ programında Muş Kadın Derneği’ni öne çıkardı. Kısa adı MUKADDER olan ve 7 Muşlu kadın tarafından 2009’da kurulan dernek resim sergileri, film gösterileri ve seminerlerle bölgede 1 yılda önemli yol kat etmiş.

25 KADINDAN 18’İ MAĞDUR
Derneğin Başkanı Nurcan Çetinbaş, çocuk gelin konusunun Muş’ta işe kadınları bilinçlendirme ve güçlendirmeye yönelik projelerle başladıklarını söylüyor. Hane ziyaretleriyle bin 250 kadına ulaştıklarını anlatan Çetinbaş, “25 kadından 18’i çocuk yaşta evlendirilmiş. İçlerinden bir-ikisi okuma yazma biliyor. Kızlarını evlendirip, aldıkları başlık parasıyla oğullarını üniversiteye gönderenler var” diyor. Bu sonuçlardan yola çıkan MUKADDER, kızlara okuma-yazma, bilgisayar gibi kurslar veriyor. Teknosa’nın da desteğiyle 227 kadına bilgisayar kursu düzenlenmiş. Çetinbaş, “Seminerler sürdükçe kızlar işe girme talebiyle bize geldi. Onlara iş bulduk. Eğitim desteği sağladık. Buna karşılık bazı kesimlerce tehdit edildik” diyor.

6 ÜLKEDEN DERNEK DESTEĞİ


MUKADDER’in çalışmaları Muş ve Van’da artarak devam ederken ünü de yurtdışına yayılmaya başladı. 6 ülkeden gelen kadın dernekleriyle Muş’ta kadına yönelik şiddetle ilgili çalışmalar start aldı. Ulusal Ajans’ın da desteklediği bu faaliyetlerin tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya yayılması planlanıyor.