Muaf olduğu dersten zayıf aldı!

19 Haziran 2011

NTVMSNBC / 19.06.2011

Mahkeme kararıyla ‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ dersinden muaf tutulan ilköğretim okulu beşinci sınıf öğrencisine zayıf not verilerek sınıfta bırakıldığı iddia edildi.

ESKİŞEHİR – Eğitim Hakları Derneği Eskişehir Şubesi Başkanı Ozan Devrim Yay, basın toplantısında hazır bulunan Hüseyin El’in, 11 yaşındaki kızı N.Ş.E’in ‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ dersinden muaf tutulması için Ankara 1. İdare Mahkemesi’nden karar aldırdığını hatırlattı.

Hüseyin El’in, mahkeme kararının gereğinin yapılmasını okul idaresinden talep ettiğini söyleyen Ozan Devrim Yay, “Buna rağmen N.Ş.E, mahkeme kararıyla muaf olduğu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden başarısız sayılmıştır” dedi.

DHA’nın haberine göre; N.Ş.E ‘in karnesinde ‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ ders notunun 1 (başarısız) yazıldığını diğen notlarının ‘pekiyi’ olduğunu gösteren Ozan Devrim Yay, şunları söyledi:

“Mahkeme kararına rağmen N.Ş.E, mahkeme kararıyla muaf olduğu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden başarısız sayılarak sınıfta bırakılmıştır. Tüm arkadaşları bir üst sınıfa geçmenin sevincini yaşarken, mahkeme kararına rağmen N.Ş.E ve ailesi mağdur edilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı ve Eskişehir Valiliği’ni ayrıca diğer tüm yetkilileri uyarıyoruz. N.Ş.E’e yapılan hukuk dışı uygulamayı ortadan kaldırmalarını istiyoruz.”

NOT: Yukarıdaki haberi web sitemizde yayınlarken çocuğun haklarının korunması için adı ve soyadının başharfleri kulanılmıştır.