Mor Çatı’nın 2013 faaliyet raporu

9 Mart 2014

Şiddet yüzünden mezarlıkta yattı

Mor Çatı’nın 2013 faaliyet raporu, şiddete maruz kalan kadınların resmi kurumlarda yaşadıkları nedeniyle ikinci kez travmatize edildiklerini gözler önüne serdi. Raporda, sığınacak yer bulamadığı için mezarlıkta sabahlayan kadınlardan, yasal kürtaj hakkına erişebilmek için yapılan başvurulara kadar birçok sorun yer alıyor.

Milliyet, BURCU KARAKAŞ Ankara, 9 Mart 2014
http://gundem.milliyet.com.tr/siddet-yuzunden-mezarlikta-yatti/gundem/detay/1848776/default.htm

“8 Mart’ta kadına karşı şiddetle mücadele ederken cinsiyetçi politikaların güçlendirilmemesini, kadınlara bütçe ayrılmasını ve şiddetten uzak yeni yaşamlar kurabilmelerinin mümkün hale getirilmesini bekliyoruz” diyen vakfın geçen sene için hazırladığı raporda yer alan başlıklardan bazıları şöyle:

 

Binden fazla başvuru
l 2013 boyunca Mor Çatı Dayanışma Merkezi’ne, 0-70 yaş arasında bin 133 kadın ve çocuk başvurdu. Başvuruların yarısından fazlası 25-44 yaş aralığında. 23 kadın ve 23 çocuk toplam 46 kişiye sığınak desteği sağladı.

– Türkiye’de 10 haftaya kadar olan gebeliklerin kürtaj ile sonlandırılması yasal ve ücretsiz bir haktır. Fakat bu hakka erişemeyen ve bu durum karşısında ne yapacaklarını bilemeyen 13 kadın yasal kürtaj haklarına erişebilmek için Mor Çatı’ya başvurdu.

– Kadınların Mor Çatı’ya başvurma nedenleri arasında, maruz kaldıkları fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik şiddet başı çekiyor. Bir kadın şiddet yaşadığı evden kaçtıktan sonra gidecek yeri olmadığı için 2 gün mezarlıkta yatmak zorunda kaldı.

– Koruma kararlarının süresi dolup da hala güvenlik sorunu yaşayan kadınlar, 2013’te de sürenin uzatılma talebinde büyük sıkıntı yaşadı. İki kadın, bu uygulama yüzünden koruma kararlarını uzatamadı. Bazı kadınlar ve avukatlarının, hâkimler ile aralarında geçen diyaloglarda, “Siz çok şey istiyorsunuz ama kararımı beğenmiyorsanız bir daha başvurun” benzeri yanıtlar aldı.

– Yabancı uyruklu kadınlar hastaneye gittiğinde masraflar sağlık turizminden ücretlendirildiğinden Türk vatandaşlarına göre 4 kat daha fazla ücret ödemek zorunda kaldı.

– Kadın doğum devlet hastanelerinde yatak ve doktor sayısının ihtiyacın oldukça altında olduğu görülmektedir. Sığınakta kalan ve doğum sancısı yaşayan bir kadın, yatak yetersizliğinden hastane bahçesinde ve taburelerin üzerinde çekmek zorunda bırakıldı. Doktorun bir yatakta 3 hasta önerisini bu nedenler yüzünden kabul etmek zorunda kaldı.