Milli Eğitim Bakanı Avcı’dan SBS açıklaması

16 Ocak 2014

Milliyet / 16.01.2014

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, mahkemenin SBS’ye ilişkin kararı sonrası, “Öğrencilerimiz de, velilerimiz de rahat olsun” dedi.

1 milyon 112 bin öğrenciyi ilgilendiren konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan flaş açıklama geldi. Karara itiraz edileceğini belirten Avcı, “Öğrenciler okullarında devam edecekler. Milli Eğitim Bakanlığı hiçbir öğrenciyi mağdur etmez. Onun da tedbirini alıyoruz” diye konuştu.
Avcı, “Danıştay kararı değil, idare mahkeme kararıdır. İtirazı mümkündür. Biz hiçbir çocuğumuzu mağdur etmeyiz, hiçbir çocuğumuzu okulundan alıp başka bir yere göndermeyiz. Bunlar kazanılmış haktır” dedi. Bakan Nabi Avcı, her şeyin kontrol altında olduğunu sözlerine ekledi.

ZAMANLAMA ELEŞTİRİSİ
Avcı, “Zamanlama manidar mı” yorumu için, Bu söz özellikle çok kullanılıyor bu aralar. Söylemek istemiyorum ama dava Temmuz’da açılmış. Aradan aylar geçmiş. Okullara yerleştirme yapılmış, dersler başlamış. Böyle bir karar verilmiş. MEB burada. Onların hakkını savunacak tedbirleri almıştır. Bölge İdare Mahkemesi’nin kararını bekleyelim. O yüzden fazla konuşmak istemiyorum” diye konuştu.

DEVAM EDECEK
NE OLMUŞTU?
18. İdare Mahkemesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın SBS’de Almanca ve İngilizce testlerinin cevap anahtarlarını karıştırması üzerine 718 öğrencinin puanının yanlış hesaplanması nedeniyle sınav sonuçlarını iptal kararı verdi. Yeni karara göre, 1.2 milyon adayın puanı yeniden hesaplanacak.