Milletvekili gerginlik, çocuklar harçlık peşinde

29 Mart 2011

 

Zaman / CİHAN / 24.03.2011

 

Bugün Mardin’de objektiflere yansıyan bir görüntü akıllara üç gün önce polise taş atan bir milletvekilinin görüntüsünü getirdi. Bugünkü karede göz yaşartıcı kapsül toplayan çocuklar harçlıklarını çıkarmak isterken, üç gün önceki karede yaşananlar gerginliğe pirim vermekten öteye geçmiyordu.

 

Göz yaşartıcı gaz kapsülleri çocuklar için harçlık oluyor

 

Mardin’in Nusaybin ilçesinde çıkan toplumsal olaylarda, polisin göstericilere karşı kullandığı göz yaşartıcı gazların kapsülleri, çocuklar için harçlık sektörü oldu.

 

Çıkan olaylara aldırış etmeden polisin arkasından topladıkları fişekleri 25 kuruşa satan çocuklar, böylece harçlıklarını çıkarıyor. Gazdan etkilenip gözleri yaşaran çocuklar, göstericilerin attığı taş ve molotoflara rağmen polisin sıktığı göz yaşartıcı gazların kapsüllerini alabilmek için birbiriyle adeta yarışıyor. Her kapsülü 25 kuruşa sattıklarını ifade eden 7 yaşındaki bir çocuk, böylece harçlıklarını çıkarttığını söyledi.

 

BDP’li Milletvekili Bengi Yıldız, yol kesip polise taş attı

 

BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız’ın dün Batman’daki nevruz gösterileri sırasında yol kesip araba durdurdu ve polise taş attı. Yöresel kıyafet giyen ve boynuna yeşil, kırmızı, sarı renkte atkı takan BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız’ın da göstericilerle birlikte eline taş alarak polis ve yoldan geçen araçları taşladığı kameralara yakalandı.