Mersin Barosu Muhtarları Bilgilendirdi

13 Haziran 2013

e-haberajansı / 13.06.2013

Mersin Barosu, muhtarlara; CMK, adli yardım, aile içi şiddet ve çocuk hakları ile uzlaştırma kültürünü ve hukuksal destekleri anlattı. Baro Başkanı Antmen de, vatandaşlara, “Avukatsız iş yapmayın” uyarısı yaptı.

Mersin Barosu, muhtarlara; CMK, adli yardım, aile içi şiddet ve çocuk hakları ile uzlaştırma kültürünü ve hukuksal destekleri anlattı. Baro Başkanı Antmen de, vatandaşlara, “Avukatsız iş yapmayın” uyarısı yaptı.

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Mersin Barosu Başkanlığı, muhtarlara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. Baro Hizmet Birimi Gökdelen 16. Katta yapılan toplantıda muhtarlara; CMK, Adli Yardım, Aile İçi Şiddet ve Çocuk Hakları Komisyonları tarafından yapılan çalışmalar anlatıldı. Toplantının açılışında konuşan Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, muhtarları bilgilendirmek adına böyle bir toplantı organize ettiklerini söyleyerek, bu tür etkinliklerinin ileriki dönemlerde de süreceğini belirtti. Antmen, “Halkımız avukatsız iş yapmasın” diyerek, “Vatandaşımız parası var ise kendi avukatını çağıracak yoksa da biz destek vereceğiz. Ücretsiz avukatların paraları devlet tarafından ödenmektedir. ‘Avukat istemiyorsun değil mi?’ denildiğinde kesinlikle ‘Hayır istiyorum’ demelisiniz. 7/24 göreve atanan avukat en geç yarım saat içerisinde yanınızda olacaktır” dedi.

ÜCRETSİZ AVUKAT DESTEĞİ 7/24 OLACAK

Daha sonra söz alan CMK Merkezi Başkanı Ferhat Fazıl Çetin de, yasal düzenlemelerle 1 Ocak 2013’te komisyonken merkeze dönüştürülen CMK Merkezi’nin temel amacının avukat isteme talebi olduğunu aktararak, “Son günlerde daha da önemli hala gelen avukat talebi hakkını vatandaşlara daha çok anlatmak için sizlerle buluştuk” dedi. Vatandaşlara, maddi kriter aranmadan ceza davalarında savunma hakkı temini sağlamak için faaliyet gösteren CMK Merkezi’nin şuan mesai saatleri içerisinde hizmet verildiğini ancak merkezin önümüzdeki günlerde 24 saat hizmet verir hale geleceğini belirten Çetin, “Yaklaşık bin 500 avukatımızın olduğu merkezimizde, her hangi bir suç işlendiğinde sistem otomatik olarak faal olan avukatlar anında görevlendirme yaparak, kişilerin kabulü ile ilgili birime sevk sağlanmaktadır. Merkezimizin görevi adil yargılanma çerçevesinde en iyi hizmeti vermektir. Burada sizlere de büyük iş düşmekte. Birebir halkla karşı karşıya gelen görevliler olarak halkı bilinçlendirmeniz önemli. Bu hizmetlerin daha çok bilinmesi için desteğiniz şart. Ancak özellikle imkanı olmayan herkesin her aşamada avukat isteme hakkına sahiptir. Devlet bu giderleri karşılamak zorundadır. Sizden ricamız; CMK ile ilgili halkı bilinçlendirmenizdir. Özellikle karakollar dosyaların bir an önce ellerinden çıkması için avukatın gelmesini istemeyebiliyorlar. Bir an önce işlem yapmak için baskı yapabiliyorlar bu nedenle de hak kayıpları yaşanabiliyor.

BARO’DAN 5 AYDA 380 ADLİ YARDIM DESTEĞİ

Adli Yardım Merkezi Başkanı Emine Ayten Cengiz de, adli yardım ile ilgili bilgilendirme yaparak, adli yardım hizmetinin sadece ücretsiz avukatlık hizmeti anlamına geldiğini söyledi. Bunun haricinde devletin istediği bazı masraflar olduğunu söyleyerek, “Biz baro olarak sadece avukatın hizmetini ödeyebiliyoruz. Görevlendireceğimiz avukatımız; bu kişi masrafları ödeyebilecek durumda değil deyip ilgili belgeyi mahkemeye sunar ve hakimde bu belgeyi kabul ederse, vatandaş masrafları ödemeyebiliyor” dedi. Kadın Sığınma Evi’nde olan kadınlar haricindeki vatandaşların, avukat tutacak ekonomik güce sahip olmamaları ve bunu belgelemeleri halinde Adli Yardım kapsamında ücretsiz avukatlık desteğinden yararlanabildiğini aktaran Cengiz, ayrıca asgari ücretli olup mal, mülk sahibi olmayan vatandaşlarında adli yardımdan yararlanabildiğini bildirdi. Mersin’de adli yardım kapsamında 5 ayda 380 avukat görevlendirmesi yaptıklarını ve bunların 330 tanesinin kadınlara yönelik davalar olduğunu vurguladı. Emine Ayten Cengiz; konuşmasını şöyle sürdürdü; “Fakirlik belgeleri muhtarlarca verilmekte olup, en az iki aza ve muhtar tarafından imzalayacağı belgeler yasa tarafından kabul edilmektedir. Fakirlik belgesinin yanı sıra Baro olarak biz başvuran kişi ile ilgili bizde araştırma yapıyor; tapu, sosyal güvenlik kurumu, trafik tescilden bilgi alıyoruz. Örnek bir fakirlik belgesi hazırlayarak çalışmalarınızda sizlere katkı sağlamasını sağlayabiliriz. Vatandaşlar yasal haklarını yeterince bilmiyorlar; her türlü yasal hakkınız, hukuki sorununuz ile ilgili bizlere başvuru yapıp, bilgi alabilir, destek isteyebilirsiniz. Adli Yardım Merkezi ile ilgili ceza davası dışında açılacak her türlü dava icra takibi, aile mahkemesi veya sadece bir dilekçe yazılması ile ilgili bile avukat görevlendirebiliyoruz. Ücretsiz adalet hizmeti sosyal devlet olmanın bir gereğidir. Bizde adli yardım ile ilgili devletçe ayrılan ödeneği adaletli şekilde kullanmaya büyük özen gösteriyoruz.

ŞİDDET ARTIK SAKLANMIYOR

Mersin Kadın Hakları Merkezi Başkanı Seher Yalçınkaya Çetin, toplumu bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve şiddete maruz kalmış kadınlara adli yardım ve destek sunmak amacıyla faaliyet gösteren merkezi anlatmak ve şiddet mağduru kadınların kendilerine ulaşmasını sağlamak konusunda muhtarlardan destek beklediklerini söyledi. “Halka ulaşabilmemizin yolu sizlerden geçiyor” diyen Seher Yalçınkaya Çetin, özellikle çocuk gelinler konusunda muhtarlardan yardım istedi. Kadınların; örf, adet ya da toplumsal ahlak gereği yıllarca şiddete maruz kaldığını belirten Seher Yalçınkaya Çetin, “Şiddet günümüzde mi arttı, zaten hep var mıydı? Aslında şiddet hep vardı ama artık insanlar bu şiddeti saklamıyor. Ancak aile içi şiddet toplumun tüm kesimlerine yansıyor ve çocuklar aracılığıyla geleceğe taşınıyor. Şiddet; maruz kalanın değil uygulayanın suçudur. Şiddet suçu da sadece fiziksel şiddeti içermemektedir; fiziksel, psikolojik, ekonomik, sözel, cinsel gibi birçok türü bulunmaktadır. Günümüzde birçok insan şiddete maruz kalmaktadır ki, öne çıkan şiddet türü ise psikolojik şiddettir. Kadın şiddete uğramış ise mutlaka öncelikle bir sağlık raporu alması ve arkasından şikayetçi olması ve olayın tutanak altına alınması gerekiyor, barınacak bir yeri yok ise de sığınma evine götürülmesi ve adli yardım desteği verilmesi gerekiyordu. Tüm bunları kapı kapı dolaşarak yapmak zorunda kalan kadınlara bu hizmetin tek elden verilmesi adına yasal düzenlemeler ile kurulan Şiddeti İzleme ve Önleme Merkezi (ŞÖNİM) önemlidir. Yasalarımızda şiddetin türü ve olayın boyutuna göre koruyucu, önleyici önlemler, tedbirler bulunmaktadır. Bu önlem ve tedbirlerin bilinmesi için de sizlerle bizlerin işbirliği önemlidir. Şiddet mağduru kadınlarımız nereye gitmeleri bilirlerse haklarını daha kolay arayabilirler. Bu anlamda sizlere vereceğimiz materyaller ve ulaşım bilgilerimizi muhtarlıklarınızda vatandaş ile paylaşmazınız istiyoruz” diye konuştu.

ÇOCUK HAKLARI İHLALİNDE ADLİ MEKANİZMALARI HAREKETE GEÇİRİN

Mersin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Ece Kovan Demirtaş da, çocuk hakları, çocuklarda bu bilincin oluşturulması adına yaptıkları çalışmaları anlattı. Çocuk hakları ihlali durumunda adli mekanizmanın harekete geçirilmesi bilincini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyleyerek, okullar başta olmak üzere farklı ortamlarda çocuklarla buluşarak bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını aktardı. Demirtaş, “Toplumda şiddete uğrayan, zorla evlendirilen, çalıştırılan veya hakkı ihlal edilen bir çocuk gördüğünüzde yetkililer ve bizlerle irtibata geçmenizi bekliyoruz” dedi.

UZLAŞTIRMA, YARGIYA MEMNUNİYETİ ARTTIRACAK

Son olarak söz alan Mersin Cumhuriyet Başsavcı Vekili Süleyman Bal ise uzlaşma kültürü ile ilgili muhtarlara kısa bir sunum yaptı. Her geçen gün farklı bir etkinlik düzenleyen Mersin Barosu’na yaptığı güzel işler için teşekkür eden Bal, öncelikle kendisini tanıtarak, 6 yıldır Mersin’de görev yaptığını aktardı. Adliyeye intikal eden olaylarda iki tarafında memnun edilmesinin mümkün pek olmadığını aktaran Bal, bu memnuniyetsizliğin ise yargıya güven alanında geri döndüğünü belirtti. Süleyman Bal, “Aslında bizim kendi kültürümüzde uzlaştırma var. Aradaki itilaf, sözü dinlenir bir insanın araya girmesi ile uzlaşma sağlanıyordu ancak kentleşme ile baba-oğlu şikayet eder hale geldik. Hukuk felsefecilerinin geliştirdiği uzlaştırma sistemi 2005 yılından itibaren ülkemizde uygulanmaktadır. Basit yaralamalar, tehditleler, konut veya iş yeri dokunulmazlığını bozma, özel hayata müdahale gibi suçlar uzlaştırma kapsamındadır. Ancak ne yazık ki ülkemizde uzlaştırma konusunda vatandaşa inemedik, bu müesseseyi toplumumuza yeterince anlatamadık. Bu sistem ile ilgili insanlarımızı bilinçlendirirsek öncelikle taraflar sabıkalı olmayacak ve aralarındaki husumette devam etmeyecek, yargıdan memnuniyet artacak. Uzlaştırma hizmetini; hukuk eğitimi almış uzmanlar vermekte olup, sizlerin desteği önemlidir” şeklinde konuştu.
Abdullah Ortaç (e-ha) Mersin