Mehmet’in davası bitti: Balkona çıkarmasaydınız!

22 Şubat 2014

Radikal / 22.02.2014

Haber: İSMAİL SAYMAZ –ismail.saymaz@radikal.com.t

 

Cizre’de beş yıl önce evindeyken, dışarıdan atılan gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu ölen 18 aylık Mehmet Uytun için açılan davada karar çıktı. Açılan tazminat davasında jandarmaları kusursuz bulanmahkeme , aileye 20 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. Dava sırasında devlet “Küçük bir çocuğu evin balkonuna çıkaran annenin de sorumluluğu var” savunması yaptı.
Mardin İdare Mahkemesi’ndeki davaya gönderilen savunmada, Uytun’un gaz fişeği ile değil, göstericilerin attığı taşlardan yaralandığı savunulurken, bebeğini kaybeden anne suçlandı. Savunmada, “Eylemci grubun taşlı saldırıda bulunduğu sırada küçük bir çocuğu evin balkonuna çıkaran annenin de sorumluluğunun bulunduğu, annenin ve teröre müzahir grubun eylemlerinin idarenin sorumluluğunu ortadan kaldıracak nitelikte olduğu” ileri sürüldü.
Mardin İdare Mahkemesi, kararını 29 Ocak 2014’te açıkladı.

 

Kararda,şüpheli jandarma görevlisi hakkında Cizre Kaymakamlığı’nca soruşturma izni verilmediği, Cizre Başsavcılığı’nca yapılan itirazın da reddedildiği ifade edildi. Bu kararda, “Kafadaki kırığın çocuğun düşerek zemine çarpması sonucu mu ya da künt bir cismin direkt havalesi veya gaz bombası sonucu mu meydana geldiğinin anlaşılamadığının” belirtildiği anlatıldı. Söz konusu kararlar nedeniyle ‘idarenin sorumluluğunun bulunmadığına’ hükmeden mahkeme, ailenin maddi-manevi tazminat talebini reddetti. Yalnız Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun kapsamında aileye 20 bin TL maddi tazminat ödenebileceği belirtildi.