Meclis, interneti araştıracak

21 Şubat 2012

 

NTVMSNBC / 21.02.2012

 

Meclis internetin çocuklar üzerindeki etkisini araştırmak üzre bir komisyon kurma kararı aldı. 17 kişiden oluşacak komisyon yurtdışında da görev yapabilecek.

 

AA

 

ANKARA – TBMM Genel Kurulunda, internet kullanımı ve çocukların internetin zararlarından korunması konusunda Meclis Araştırma Komisyonu kurulması kabul edildi.

 

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti, CHP ve MHP’nin, internet kullanımı ve çocukların internetin zararlarından korunmasına ilişkin araştırma önergeleri birleştirilerek görüşüldü.

 

Görüşmeler sonunda konuyla ilgili komisyon kurulmasına karar verildi. Komisyon, 17 kişiden oluşacak ve gerektiğinde yurtdışında da görev yapabilecek.

 

Görüşmelerde Hükümet adına söz alan sağlık Bakanı Recep Akdağ, internet bağımlılığı konusunda toplumda farkındalığın artırılması gerektiğini söyledi.

 

İnternetin güvenlik ve sağlık başta olmak üzere bir çok boyutu bulunduğunu dile getiren Akdağ, ”İnternet üzerinden istenmeyen mesajlara maruz kalmak, siber zorbalıkla karşılaşılması konusunda hem mevzuatı geliştirmeli hem de gerekli tedbirleri almalıyız” dedi.

 

MÜSTEHCENLİK OLUMSUZ ETKİLİYOR
İnternet alanının uygunsuz içeriklere karşı da çok iyi düzenlenmesi gereğine dikkati çeken Akdağ, ”Sadece müstehcenlik değil, şiddet içeren bilgi ve görüntüler çocukların ve gençlerin ruhunu ve zihnini olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin yerine göre bir müptela şeklinde bağlanabileceği bilgisayar oyunlarının vasfı çok önemlidir. Çocukları bu hususta korumalıyız” diye konuştu.

 

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, konuyla ilgili önergelerin birleştirilerek görüşülmesinin ardından yarın saat 13.00’de toplanmak üzere birleşimi kapattı.