MEB, en az 2 bin kızı yeniden okulla buluşturacak

5 Kasım 2012

 

Milliyet / 05.11.2012

 

16 ildeki pilot uygulamayla 3 bin 200 aileyle yüz yüze görüşülmesi planlanıyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, kızların  okullaşmasına yönelik yürüttüğü proje kapsamında en az 2 bin kızın ortaöğretime  başlamasını hedefliyor.

 

MEB’in özellikle kız çocuklarının okullaşmasının artırılmasına yönelik  çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Mesleki ve Teknik Eğitim Genel  Müdürlüğü’nce, ”özellikle kız çocuklarının okullaşmasının artırılmasına yönelik  proje” yürütülüyor.

 

16 ildeki pilot uygulamayla ilk ve ortaöğretim düzeyinde okullaşma  oranlarının artırılması, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde okul terk  oranlarının düşürülmesi, mesleki beceri ve yeterlilikleri artırılarak iş gücüne  katılımlarının sağlanması, aileleri eğitimin önemi konusunda bilinçlenmeleri ve  bununla özellikle kızların okula gönderilmesi hedefleniyor.

 

Avrupa Birliği’nce desteklenen, bütçesi 16 milyon avro olarak belirlenen  projede Ağrı, Adıyaman, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum,  Gaziantep, Kars, Muş, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van’da çalışmalar  sürdürülüyor.

 

Proje kapsamında şimdiye kadar kız çocuklarının okullaşmasını engelleyen  sosyoekonomik faktörlerin belirlenmesine yönelik geniş kapsamlı araştırma  yapıldı. Ailelerle görüşüldü, ev ziyaretlerini gerçekleştirecek bin 250 öğretmen  ve 500 üniversiteli kıza iletişim eğitimi verildi.

 

Kız çocuklarının okullaşmasının sürdürülebilirliğini sağlamak için  öncelikle yatılı ilköğretim bölge okulları olmak üzere tüm okullarda ve rehberlik  araştırma merkezlerinde psikolojik rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin  etkinliği artırıldı. Okula devam etmeme riski bulunan öğrencileri psikolojik ve  akademik olarak güçlendirmeye yönelik öğrenci destek materyalleri geliştirildi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’dan spot filmler

Kız çocuklarının okullaşmasının önündeki engelleri kaldırmaya yönelik  iletişim kampanyası da düzenlendi.

 

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yer aldığı ”Yüzde 100 okuyan Türkiye”  hedefiyle üç spot film hazırlandı. Bu filmler 42 ulusal kanalda iki ay süresince  10 bin 680 defa yayımlandı. 9 il için 18 okula ders ekipmanlarının alımına  yönelik ihale yapıldı. Ekipmanların okullara dağıtım süreci devam ediyor.

 

Öte yandan projeyle kızların okullaşmasının önündeki sosyoekonomik  direnci çözmek amacıyla kız çocukları ortaöğretimden yararlanmayan 3 bin 200  aileyle yüz yüze görüşülmesi planlanıyor. Böylelikle en az 2 bin kız çocuğunun  okullaşması hedefleniyor.

 

Proje kapsamında ayrıca kız çocuklarının okullaşmasıyla ilgili  uluslararası bir konferansın da düzenlenmesi planlanıyor.