MAZLUMDER’den ‘andımız’ tepkisi

25 Eylül 2013

www.memleket.com.tr / 25.09.2013

MAZLUMDER Konya Şube Başkanı Derviş Argun, okullarda derse girmeden okutulan ‘andımız’ın dayatma olduğunu belirterek, bunun kaldırılması gerektiğini söyledi.

Konya Şubesi, okullarda okutulan andın kaldırılmasını istediklerini dile getirmek için basın toplantısı düzenledi. Dernek binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan MAZLUMDER Konya Şube Başkanı Derviş Argun, 1930’lu yılların dayatması olduğunu söylediği andın kaldırılması için 2009 yılından beri kaldırılması için mücadeleye devam ettiklerini söyledi. Argun, “İlkokullarda her sabah derse başlamadan okutulması mecburi olan andımız, 1930’lu yıllarda faşist ve rasyonel sosyalist diktatörlükler döneminin bir yansıması olarak Türkiye’de de uygulamaya konulmuştur. Sonrasında bazı ilaveler yapılan andımız hakkında halen aynı uygulama devam etmektedir. Diktatörlük dönemlerinin kalıntısı, resmi ideoloji dayatması artık hemen hemen bütün dünya ülkelerinin anayasalarında yer almamaktadır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası halen bünyesinde resmi ideoloji barındıran ve içeriği bu ideolojiye göre belirlenen bir anayasadır” dedi.

HAK İHLALLERİ İÇERİYOR
Andımızın okutulmasının hak ihlalleri içerdiğine dikkat eden Argun, “Diktatörlüklerin yıkıldığı, halkların resmi ideoloji dayatmalarından kurtulduğu, küreselleşen bu yeni yapıda Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda resmi ideoloji bulunması, bu ideolojik yapılanmanın göstergesi andımızın halen zorla okutulması bariz hak ihlalleri içermektedir. Andımız içeriği itibariyle hem inançlara aykırı ifadeler taşımakta, hem ırkçılık vurgusu ile ayrımcılık tohumları ekmektedir. Hiçbir ırkın başka ırklar üzerinde bir üstünlüğü olmadığı tartışmasızdır. Sadece ırkından dolayı insanların yüceltilmesi veya aşağılanması mümkün olmamalıdır. Arap, Kürt, Çeçen, Çerkez, Abaza, Gürcü, Boşnak bir sürü ırktan vatandaşların çocuklarının devam ettiği ilköğretim okullarında bu çocuklara ‘Türküm’ diye ant içirmek devlet eliyle yapılan bir ırkçılıktır” diye konuştu.

SÖZLEŞMELERE AYKIRI
Okutulan andın Çocuk Hakları Sözleşmesi olmak üzere birçok sözleşmeye aykırı olduğunu ifade eden Argun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Irkları ve kültürleri farklı olan çocuklara okutulan bu ayrımcı, dışlayıcı ant, başta Çocuk Hakları Sözleşmesi olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olduğu birçok sözleşmeye aykırıdır. Hukuka aykırıdır. Farklılıkları yok sayan ırkçı dayatmanın militarist toplum kurma özleminin ürünüdür. MAZLUMDER, inanç, kültür, ırk yönünden hak ihlalleri içeren, anne-babaların ve çocuklarının rızaları alınmadan, zorla ilköğretim okullarında okutulan andımızın kaldırılması için bugüne kadar bir takım hukuki mücadeleler vermiştir, vermeye de devam edecektir.”