Mavi önlük tarih olacak

28 Kasım 2012

 

Hürriyet / 28.11.2012

 

Oğuz DEMİR

 

Önümüzdeki eğitim-öğretim yılıyla birlikte, öğrencilerin daha önce giymek zorunda oldukları mavi önlükler tarih olacak. Okullarda kıyafet serbestliğiyle ilgili Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, “Öğrenciler arasındaki ekonomik farklılığın kıyafetlere yansıyarak, olumsuz bir etki oluşturacağını düşünmüyorum” dedi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullarda, öğrencilerin kılık kıyafetlerinin serbest olmasına ilişkin yönetmelik yayımlandı.
Yönetmeliğe göre artık okullarda kılık kıyafet serbest olacak. Ancak öğrenciler, vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemeyecek.

 

ÖĞRENCİYE ZORLAMA YOK

 

Yönetmelikte belirlenen sınırlamalar dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbest olacak. Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak. Velilerin en az yüzde altmışının muvafakatiyle, MEB’e bağlı özel kurumlara ait okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde ise 4’üncü maddede yer alan “sınırlamalara uyulmak” kaydıyla, okul yönetimlerince okul kıyafeti belirlenebilecek.

 

BÜTÜN DÜNYADA BÖYLE

 

Kıyafet yönetmeliğiyle ilgili konuşan Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, kıyafet serbestliği ile ilgili talebin yıllardır öğrencilerden geldiğini belirterek şunları söyledi:
“Ben bizzat yaşadım, öğrencilerimiz bana soruyordu, ‘Biz neden serbest kıyafetlerle gelmiyoruz okula’ diye. Bütün dünyada da böyle, gelişmiş ülkeler bunu aşmış. Ben öğrenciler arasındaki ekonomik farklılığın kıyafetlere yansıyarak olumsuz bir etki oluşturacağını düşünmüyorum.

 

TALEPLERE CEVAP VERECEK

 

Çocuklarımızın kayıtlarını adrese dayalı sistem ile yapıyoruz. Her çocuk kendi semtindeki okula gidiyor. Kendi semtinin çocuklarıyla birlikte okuyor. Ekonomik sosyal bakımdan bir uçurum yok, eşit durumda okuyorlar. Bu çocukların talebi. Hangi okula gitsem bu talep gündeme geliyordu. Bir sıkıntı oluşmayacak, hep beraber göreceğiz. Bu yönetmelik, öğrencilerimizin taleplerine cevap verecek kapsamda bir yönetmelik.”

 

SENEYE UYGULANACAK

 

Öğrenciler, 2012-2013 ve daha önceki öğretim yılları için okul yönetimlerince belirlenen önlük veya okul üniformalarını 2013-2014 öğretim yılında giyebilecek. Yönetmelik ise 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacak.