Matematik ve din soruları zorladı

28 Kasım 2013

Milliyet / 28.11.2013

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) yerine getirdiği ’Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’ sınavı yapıldı. İzmir’de 53 bin 130 öğrenci, 569 okulda sınava girdi. Öğrenciler en çok matematik ve din testlerinde zorlandıklarını söyledi.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi sınavına İzmir’de 53 bin 130 öğrenci, 569 okulda girdi. Saat 09.00’da başlayan sınavda öğrencilere Türkçe, Matematik ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testleri verildi. Her bir test için 40 dakika zaman tanındı. Sınav çıkışı DHA’ya konuşan öğrenciler, özellikle matematik ve din testlerinde zorlandıklarını söyledi. Öğrenciler, din testinde öğretmenlerinin okulda anlatmadığı konulardan sorular yönelitildiğine dikkat çekerek, ’İhram nedir?’, ’Vakfe nedir?’, ’Sa’y nedir?’, ’Zekatın farzları nedir?’, ’Zekat kimlere verilir?’ gibi soruları çözerken çok zorlandıklarını ifade etti. Öğrenciler, üç saatlik SBS yerine 40’ar dakikalık testleri daha çok benimsediklerini belirterek, kendi okullarında, arkadaşlarıyla sınava girdikleri için heyecanlarını da yendiklerini söyledi. Öğrencilerin anne ve babaları da yeni sınav sisteminden mennun olduklarını dile getirdi.

‘İMAM MIYIZ BİZ’
Sınavdan çıkan öğrenciler din bilgisi sorularının zor olduğuna yönelik tepkilerini twitter’den böyle gösterdi.

“gecelere kadar matematik sorusu çözeceğime din soruları çözseymişim keşke”
“MATEMATİK VE DİN SORULARI ADETA SAÇMA SORU OLSUN DİYE KONULMUŞ”
“din soruları matematik sorularından zordu var mı böyle bişey? bütün liseleri imam hatip yapın da kurtulalım”

“ÇOCUKLAR SINAVDAN ÇIKTI. GÖRÜLDÜ Kİ, MATEMATİK VE TÜRKÇE SORULARI KOLAY ANCAK DİN SORULARI İHL
ÖĞRENCİLERİNİN YAPABİLECEĞİ ZORLUKTA”

“din soruları neden bu kadar zordu meb anlatsana biraz”
“bugünkü din soruları neydi abi öyle matematiği full bekleyen ben dinden full yanlış bile bekliyorum şuan :D”
“Din soruları matematikten bile zordu imam mıyız biz”

İZMİR’DE SORUN YOK
Karşıyaka, Konak ve Bayraklı ilçelerindeki okullarda sınavı denetleyen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, 30 ilçeden aldığı bilgilere göre sınavın sorunsuz geçtiğini belirterek, “Öğrencilerle ilk sınavdan çıktıktan sonra konuştum. Soruları çok kolay bulmuşlar, hatta 20 dakika içinde çözmüşler, 40 dakikanın çok uzun geldiğini söylediler. Yarında üç dersten sınav var. Sınıflarda birkaç öğrencinin mazaret bildirerek gelmediğini gördüm. Onlar için 14-15 Aralık’ta sınav yapacağız” dedi.

70 ÖĞRETMEN RAPOR ALDI
İl Milli Eğitim Müdürü Bardakçı, İzmir’in Konak İlçesi’nde 70 öğretmenin dün iki günlük rapor aldığını ifade etti. Bardakçı, “Bir okuldan 10-15 öğretmen aynı anda rapor aldı, raporlar iki günlük. Ancak biz her öğretmenin yerine yedeğini koyduğumuz için sorun yaşamadık. Raporlu öğretmenler görevlerinin başında değildi” diye konuştu.