‘Mama’ davası

2 Şubat 2013

 

DHA / 02.02.2013

 

ADANA’da 14 ay önce, 9 aylık bebeklerine aldıkları mamanın son kullanım tarihi geçtiği için çocuklarının gıda zehirlenmesi sonucu hastanelik olduğunu iddia eden aile, mamayı üretip satışını yapan firma aleyhine 700 bin liralık tazminat davası açtı.

Mehmet KAYMAK/ADANA, (DHA)

 

Firma da haklarında karalama kampanyası yaptığı gerekçesiyle aileden 60 bin lira tazminat talep etti. Belediyeevleri Mahallesi’nde oturan temizlik şirketi sahibi 38 yaşındaki Adem Yavuz Gülanır, 9 aylık kızı Nisa için bir süpermarketten bir markanın bebek mamasını satın aldı. Ev hanımı anne 31 yaşındaki Havva Gülanır, iddiaya göre mamayı kızına yedirince bir süre sonra ağzından ve burnundan geri çıkardı. Kızının üşütmüş olabileceğini düşünen anne Gülanır, aç kalmasın diye mama yedirmeye devam etti. 3’üncü gün Nisa bebek ishal oldu ve vücudunda morarmalar görüldü. Hastaneye götürülen Nisa bebeğin yediği gıdadan zehirlendiği belirlendi.

EL İLANLARI DAĞITTI

Satın aldıkları mama kutusunu inceleyen Gülanır çifti, mamanın son kullanma tarihinin üzerinden 4 ay geçtiğini fark etti. Tazminat davası açmak istediğinde mahkeme harcının yüksek olduğunu öğrenince de hırsını alamayıp firma aleyhine el ilanı hazırlayarak mamanın çocukları zehirlediğini iddia etti. Olaydan haberdar olan firma temsilcileri baba Adem Yavuz Gülanır hakkında şirketi karaladığı için 60 bin liralık tazminat davası açtı. Adana 2’inci Asliye Ticaret Mahkemesi’ne açılan ‘haksız rekabetin önlenmesi ve manevi tazminat’ davasının dilekçesinde ” Çocuk mamasının, davalı tarafından ileri sürülen iddialar ve çocuğunun rahatsızlanması arasında doğrudan bir münasebeti bulunduğu ispata muhtaçtır” denildi.

700 BİN LİRA İSTİYORLAR

Gülanır da aleyhindeki bu davanın tebligatını alınca bozuk mama nedeniyle çocuğunun zehirlendiğini, gelişim geriliği görüldüğünü ve epilepsi hastalığına yakalandığını iddia ederek firma hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunup, 700 bin lira istemiyle tazminat talep etti. Ailenin avukatı Hakan Tamgüç tarafından 2’nci Tüketici Mahkemesi’ne açılan davanın dilekçesinde de, “Müvekkil davalının ürettiği ve pazarladığı mamayı satın almaları ve küçük kızları Nisa’ya yedirdikten sonra hayatları ve yaşamları tersine dönmüştür. Bu anlamda, sağlıkları bozulmuş ve psikolojik sorunlar yaşamışlar ve yaşamaya da devam etmektedirler” denildi. Ailenin avukatı Tamgüç, dava aşamasında mahkemeden çocuğun geçirdiği gıda zehirlenmesinin yanı sıra gelişme geriliği ve epilepsi hastalığının mamanın kullanım tarihine bağlı olup olmadığının araştırılmasını talep edeceklerini söyledi. Suç duyurusuyla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı da çocuğun tedavi altına alındığı hastaneden yapılan tetkik ve teşhislerin kayıtlarını istedi. Şimdi 2 yaşında olan kızları Nisa’da gıda zehirlenmesine bağlı olarak gelişim bozukluğunun yanı sıra epilepsi hastalığı da başladığını ileri süren Adem Yavuz Gülanır, “Mamayı üreten ve satan firmalar duyarsız kaldı. Ben de duyarlı bir vatandaş olarak hazırladığım el ilanıyla insanları uyardım. Bunun için firma yetkilileri benim hakkında tazminat davası açtı. Ben de Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundum. Ayrıca tazminat davası açtım. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız” diye konuştu.

GIDA ZEHİRLENMESİ OLABİLİR

Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Beyin Cerrahi Uzmanı Dr. Ali İhsan Ökten, son kullanım tarihi geçmiş mamanın bebeklerde gıda zehirlenmesine sebep olabileceğini belirterek “Gelişim geriliğine ve epilepsi hastalığına sebep olur denilemez. Bunun tıbbi olarak araştırılması gerekir” dedi.