Maltepe Cezaevi’ndeki Çocuklar Hastaneye Sevk Edilmiyor

8 Ocak 2014

Bianet / 08.01.2014

Sincan’da darp edildikten sonra Maltepe’ye sevk edilen dört çocuk, vücutlarındaki darp izlerine rağmen hastaneye sevk edilmiyor. Çocukların koğuşa geçme isteği ise kabul edildi.

Ayça SÖYLEMEZ
ayca@bianet.org

İstanbul – BİA Haber Merkezi

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Güçlü Sevimli, Maltepe Cezaevi’ne sevk edilen dört tutuklu çocuk ile Pazartesi günü ve bugün tekrar görüştüklerini söyledi ve son durumlarını anlattı.

Avukat Sevimli, genel sağlık durumlarının, ilk geldikleri güne oranlar daha iyi olduğunu da ekledi.
Tek kişilik hücrede tutuldukları, doktora götürülmedikleri ve içme suyuna bile ulaşamadıkları için açlık grevi kararı alan çocuklar, koğuşlara sevk edildi. Çocuklar açlık grevi kararlarından da vazgeçtiler.

Sincan Cezaevi’nde ağır şekilde darp edilip Maltepe’ye sürülen çocuklar ring aracında da dövülmüş ve kötü muameleye uğramıştı.

Maltepe Cezaevi’nde de tek kişilik hücrelerde tutuldular, girişte çıplak aramaya maruz kaldılar ve musluk suyu içmek zorunda bırakıldılar.

Adli mahpuslarla kalıyorlar

ÇHD’nin ilk raporuna göre, darp izleri gözle görünür şekilde belli olan çocuklar, halen tüm taleplerine rağmen hastaneye sevk edilmiyor. Sadece hapishanedeki revir doktoruna muayene olabildiler.

Dört çocuk, ikişerli olarak adli mahpusların kaldığı koğuşlara sevk edildi. Bunun üzerine açlık grevi yapmama kararı aldılar.

Çocuklar siyasi tutuklu ancak Maltepe Cezaevi’nde siyasilerin kaldığı bir koğuş olmadığı için adli mahpuslarla yan yana kalıyorlar.

Pozantı’dan gelenler de var

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nden (CİSST) Zafer Kıraç’ın bianet’e verdiği bilgilere göre, Ankara Sincan’da darp edilen 12 çocuğun dördü İstanbul Maltepe Cezaevi’ne, üçü İzmir Şakran Cezaevi’ne gönderildi. Biri tahliye edildi, dördü Ankara Sincan’da kaldı.
“Yaşları 15-17 arasındaki, hepsi tutuklu 11 çocuğun çoğu son dönemde Hakkari ve Mardin’de tutuklanarak Sincan’a gönderildi, aralarında Pozantı’dan gelenler de var. Hepsi tutuklu, hiçbiri hükümlü değil.”

Kıraç, cezaevlerinde bugün itibarıyla bulunan 1978 çocuktan 1554’ünün tutuklu olduğuna ekledi. (AS)