Malazgirt’te ‘Çocuk gelin’ paneli

15 Nisan 2013

 

www.malazgirtbel.tr

 

Muş Kadın Derneği’nin (MUKADDER), “Çocuk gelin” konulu panelinde konuşan Nurcan Çetinbaş, “Erken yaşta evlilik sağlık, hukuk, eğitim ve ekonomik alanlarda olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Toplumsal bir duyarlılıkla bunlara dur demeliyiz” dedi.

Muş Kadın Derneği (MUKADDER), “Çocuk gelin” konulu panel düzenledi. Belediye İş Merkezi Musa Anter Konferans Salonu’nda düzenlenen panele, Belediye Başkanımız Mehmet Nuri Balcı, MUKADDER üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

 

Panelde konuşan MUKADDER üyesi Elif Çetinbaş, çocuk yaşta evliliğin çocuklar ve toplum üzerindeki etkisinden söz ederek, “Erken yaşta evlilik toplumda ekonomik, hukuk, eğitim ve sağlık gibi sorunlar meydana getiriyor. Kadına yönelik şiddet her geçen gün artıyor. Her gün ortalama 4-5 kadın eşi tarafından şiddete maruz kalıp, öldürülüyor. Biz kadın dernekleri olarak erken yaşta evlilik ve kadın şiddetine dikkat çekmek amacıyla çalışmalarımıza durmadan devam ediyoruz” dedi.

Ardından konuşan MUKADDER üyesi Nurcan Çetinbaş, Türkiye’de her 3 kadından birinin çocuk yaşta evlendirildiğine dikkat çekerek, bölgemizde erken yaşta evliliğin oranının yüksek olduğunu söyledi. Erken yaşta evliliğin bölgeden bölgeye değiştiğini belirten Çetinbaş, erken yaşta evliliğin kadınların toplumda eşitsiz yaşam koşullarını artırdığını söyledi. Çetinbaş, ”Erken yaşta evlilik sağlık, hukuk, eğitim ve ekonomik alanlarda olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Toplumsal bir duyarlılıkla bunlara dur demeliyiz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından çocuk gelinlerin hayat hikayelerini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.