Mahkemenin isim kararını Yargıtay bozdu

11 Ekim 2012

 

Hürriyet / 11.10.2012

 

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, çift cinsiyetli doğan ve nüfus kayıtlarında erkek gözüken 6 yaşındaki çocuğun ameliyat sonrası kız olması nedeniyle isim değişikliği istemiyle açtığı davayı reddeden yerel mahkeme kararını bozdu.

 

Hatay’da 2006 yılında çift cinsiyetli olarak doğan çocuk gördüğü tedavinin ardından kız olduğuna karar verilerek ameliyat edildi. Ameliyatın ardından çocuğun ailesi, çocuklarının cinsiyetinin yanlış yazıldığını, bu nedenle nüfus kaydında erkek gözüken cinsiyetinin kız, Rıdvan olan isminin de Aydeniz olarak değiştirilmesi istemiyle dava açtı.

 

YARGITAY KARARI BOZDU
Hatay 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, davanın reddine karar verdi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’ne geldi.
Daire, yerel mahkemenin kararını oybirliğiyle bozdu. Daire’nin kararında, dosya içindeki bilgi, belgeler ve özellikle çocukla ilgili heyet raporunun incelenmesinde 6 yaşındaki çocuğa çift cinsiyetli olması nedeniyle “düzeltici operasyon” kararı alınarak tıbbi müdahalede bulunulduğunun anlaşıldığı vurgulandı. Çocuğun ameliyat olmadan önceki durumu nedeniyle adının erkek adı ve cinsiyetinin de erkek olarak nüfus kütüğüne kaydedildiği belirtilen kararda ameliyattan sonraki durumu dikkate alınarak 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümleri uyarınca çocuğun adının ve cinsiyetinin değiştirilmesinin istendiği hatırlatıldı.
Mahkeme tarafından tarafların gösterecekleri tüm delillerin toplanıp oluşacak sonuca göre karar verilmesi gerekirken, davanın reddedilmesinin doğru görülmediği kaydedildi.
Hatay 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Yargıtay’ın bozma kararı doğrultusunda davayı yeniden ele alacak.