Mahkemeden Z.K.’ya kürtaj izni

13 Eylül 2012

 

Milliyet / 13.09.2012

 

Edirne 2’nci Sulh Hukuk Mahkemesi tecavüze uğradığı iddia edilen ve 14 haftalık hamile olduğu ortaya çıkan 14 yaşındaki sağır dilsiz Z.K.’ya kürtaj yapılmasına karar verdi.

 

Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü de valilik oluru ve mahkeme kararıyla Z.K. ve 3 kardeşini devlet korumasına aldı.
Edirne’de 3 Eylül günü burnundan kan geldiği için

annesi Semra K. tarafından Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürülen Z.K.’nin, yapılan sağlık kontrolünde 14 haftalık hamile olduğu ortaya çıkması üzerine görevliler durumu polise bildirdi.

Aile boyu gözaltı
Başlatılan soruşturma kapsamında Z.K.’nın annesi S.K., babası A.K. ve ağabeyi A.K.’nın aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin yapılan sorgulamasından sonra Z.K.’ya tecavüz ettikleri iddiasıyla aralarında 17 yaşındaki ağabeyinin de bulunduğu 7 şüpheli dün tutuklanarak Edirne Kapalı Cezaevine konuldu. Soruşturmayı yürüten savcının talebi üzerine Edirne 2’nci Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dün anne S.K., baba A.K. ve  mağdur Z.K.’nın ifadelerini aldı. Z.K., gözetim altında tutulduğu Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi görevlilerine teslim edildi. Mahkeme hakimi daha sonra soruşturma dosyasını inceleyerek Z.K.’nın 14 haftalık hamileliğini sona erdirilmesine karar verdi.
Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Edirne Valiliği ve mahkeme kararıyla tecavüze uğradığı öne sürülen 14 yaşındaki Z.K. ve ondan küçük 3 kardeşini daha devlet korumasına aldı.