Mahkeme ‘ameliyat’ dedi

28 Mart 2011

 

NTVMSNBC / 28.03.2011

 

Doğum sonrasında kafasında su toplanan bebek için kritik karar… Doktorlar, “ameliyat olmazsa ölür” dedi, aile ise sakat kalır korkusuyla buna karşı çıktı ve bebeği geri istedi. Hastane yetkilileri ise konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme ise son sözü söyledi…

ADANA – Adana’da doğum sonrası beyin kanamasına bağlı kafasında su toplanan ve ailesi karşı çıktığı için ameliyat edilmeyen 79 günlük bebek, mahkeme kararıyla ameliyat edilecek.

 

Şanlıurfa’da öğretmenlik yapan H.Ç. ve H.Ç. çiftinin, Balcalı Hastanesi’nde 8 Ocak’ta 6.5 aylık olarak doğan oğulları A.Ç., kuvöze konuldu. Neonatoloji Bölümü’nde yapılan tetkiklerde, bebeğe, “beyin kanamasına bağlı başında su toplaması” teşhisi konuldu ve yaşaması için bu suyun ameliyatla alınmasına karar verildi.

 

“AMELİYAT OLURSA SAKAT KALIR”


DHA’nın haberine göre; bebeğin anne ve babası, “Ameliyat olduğunda çocuğumuz sakat kalır” diyerek ameliyata izin vermedi ve bebeklerini istedi. Ancak doktorlar bebeği vermedi ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü aracılığıyla konuyu yargıya taşıdı.

 

Adana Çocuk Mahkemesi’nde görülen davada, bebek için “sağlık tedbiri” kararı alındı. Bu kararda “Küçüğün ameliyat olmazsa öleceği belirtildiğinden hakkında Çocuk Koruma Kanunu uyarınca sağlık tedbiri uygulanmasına karar verilmiştir” denildi.

 

SAVCIDAN TAKİPSİZLİK


Bu kararla, çocuğun ameliyat edilmesinin de yolu açılmış oldu. Ailenin kararı temyiz etmemesi halinde, önümüzdeki günlerde bebek, mahkeme kararı ile ameliyat edilecek.

Ayrıca H.Ç.’nin, kuvözdeki bebeklerini kendilerine vermeyen hastane yetkilileri hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan suç duyurusunda bulundu, Cumhuriyet Savcısı da “takipsizlik” kararı verdi.

 

İŞTE YASA KARARI


5395 Sayılı Çocukları Koruma Kanunu’nun 5. maddesinden ise şöyle deniliyor:

“Koruyucu ve destekleyici tedbirler; çocuğun öncelikle kendi aile ortamında korunmasını sağlamaya yönelik danışmanlık, eğitim, bakım, sağlık ve barınma konularında alınacak tedbirlerdir. Bunlardan; sağlık tedbiri, çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığının korunması ve tedavisi için gerekli geçici veya sürekli tıbbi bakım ve rehabilitasyonuna, bağımlılık yapan maddeleri kullananların tedavilerinin yapılmasına yönelik tedbirdir.”