Maganda davasında Anzer balı çıkmazı

21 Ocak 2014

 

Milliyet / 21.01.2014

İzmir’de maganda kurşunuyla ölen Umut Ceylan davasında sanık Can K., “Bana kargoyla silah geldi” derken tanıklar “Anzer balı gönderdik” dedi.

 

İzmir’in Karabağlar ilçesinde 27 Ağustos 2012 tarihinde meydana gelen olayda tabancayla rastgele açılan ateş sonucu, parkta kaydıraktan kayan ve beline isabet eden kurşunla ağır yaralanan Umut Ceylan, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitmiş. Yapılan balistik incelemede uyuşturucu kullanmak, yaralama, hırsızlık gibi 8 ayrı suç kaydı bulunan ve İzmir Açık- Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda başka suçtan yatan Can K.’nin olayın faili olduğu tespit edilmiş ve hakkında dava açılmıştı.

‘Anzer balı satıyoruz’
Ancak, mahkemenin temmuz ayında yapılan ikinci celsesinde sanık Can K., bu suçtan tahliye edilmiş ve kendisinin olayın olduğu bölgeye bile gitmediğini, küçük çocuğun ölümüne neden olan silahın kendisine Bülent Beşikçi tarafından kargoyla gönderildiğini öne sürmüştü. İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada dinlenen Bülent Beşikçi, sanığı tanımadığını ve hiç görüşmediğini, tabanca konusunda bilgisinin bulunmadığını ve satışını yapmadığını, yalnızca aracılık yaptığı söylenen Coşkun Talipler’i tanıdığını belirtti. Mahkeme Başkanı Orhan Kızıltaş’ın telefon konuşma kayıtlarıyla ilgili sorusu üzerine Beşikçi, eşi Meral Beşikçi’nin Anzer balı sattığını belirtti. Eşi ise, sanıkla bal satışı nedeniyle telefon görüşmesi yaptıklarını iddia etti.
Sanık Can K. da Beşikçi’nin gerçeği söylemediğini belirterek, “Hayatımda hiç Anzer balı almadım” dedi. Duruşma ertelendi.