LYS’de en başarılı il Bartın

20 Temmuz 2012

 

NTVMSNBC / 20.07.2012

 

LYS sonuçları ÖSYM’nin internet sitesinde açıklandı. Sınavda en başarılı il Bartın oldu.

İSTANBUL – 2012 Lisans Yerleştirme Sınavı’nın sonuçları açıklandı.

 

Adaylar sınav sonuçlarını ”http://sonuc.osym.gov.tr/” internet adresinden öğrenebilecek. ÖSYM artık basılı sonuç göndermediği için öğrenciler bu adrese girerek sınav sonuçlarını görebilecek.

Sonuçlara göre, MF-1 ve MF-4 puan türlerinde Özel Merve Büyükkoyuncu Fen Lisesi’nden Abdullah Coşkun birinci olurken; Niğde Fen Lisesi’nden Tamer Taşkıran MF-2 ve MF-3 puan türlerinde birinci oldu.

Sonuçların açıklanmasının ardından, okul müdürü Ahmet Doğan ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci’yi ziyaret eden Tamer  Taşkıran, ”Başarı, 4 yıldır düzenli gündelik çalışmayla geldi. Sabancı Üniversitesi Doğa Mühendisliği’ni tercih edeceğim. Ülkeme iyi bir mühendis olmak istiyorum” dedi.

TM-1, TM-2 ve TM-3 puan türlerinde ise Özel İstanbul Fatih Fen Lisesi’nden Fatih Mehmet Adanır birinci olurken, TS-1 ve TS-2 puan türlerinde İstanbul Galatasaray Lisesi’nden İhsan Can Argon ilk sırada yer aldı.

 

Dil-1 puan türünde Özel Amerikan Robert Lisesi’nden Cengiz Kaan Aköz, Galatasaray Lisesi’nden Dilara Aykanat ve İstanbul Lisesi’nden Merve Özperk birinciliği paylaştılar.

Dil-2 puan türünde Özel Amerikan Robert Lisesi’nden Cengiz Kaan Aköz, Galatasaray Lisesi’nden Rengim Aykan Öztürk ve İstanbul Lisesi’nden Gökçe Sarar birinci oldular.

Dil-3 puan türünde ise Özel Amerikan Robert Lisesi’nden Mehmet Fatih Çamlı, Galatasaray Lisesi’nden Rengim Aykan Öztürk ve İstanbul Lisesi’nden Gökçe Sarar birinci oldular.

Sınavda en başarılı il Bartın oldu.Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) giren 1 milyon 938 bin adayın sınavı geçerli sayılırken, 165 adayın ise sınavı geçersiz sayıldı.

Sınavda 189 bin 410 aday, en az bir puan türünden sıfır çekti.

Okul türlerine göre başarı sıralamasında ise en başarılı liseler devlet fen liseleri oldu. Diğer başarılı liseler arasında askeri lise ve polis lisesi yer aldı.

Puan ortalamaları düşük liseler arasında ise spor lisesi, akşam lisesi, endüstri meslek lisesi ve sekreterlik meslek lisesi yer aldı.

TERCİHLER 23 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR
Öğrenciler 23 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında tercihlerini yapabilecek.

LYS, sınavda Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı’nın dikkate alınacağını açıklamıştı. Bugün açıklanan sonuçlarda hesaplama bu yöntemle yapıldı.