Lösemi hastası Melis’e kemik iliği nakli yapıldı

20 Aralık 2013

AA / 20.12.2013

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesinde tedavisi süren 8 yaşındaki lösemi hastası Melis Akbaş’a kemik iliği kök hücresi nakli yapıldı.

İZMİR

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesinde tedavisi süren 8 yaşındaki lösemi hastası Melis Akbaş’a kemik iliği kök hücresi nakli yapıldı.

Kamuoyunda, “Melis’e Kan Ver” ve “Melis’e İlik Lazım” kampanyalarıyla gündeme gelen Melis’in sağlığına kavuşması için Almanya’da bulunan uygun kemik iliği kök hücresi operasyonla nakledildi.

Operasyonun ardından AA’ya açıklama yapan baba Bahadır Akbaş, kızı için Almanya’dan bulunan uygun kemik iliğinin bu akşam geldiğini ve gece saatlerinde nakil işleminin yapıldığını belirterek, “Melis’in genel durumu çok iyi ve nakil de çok iyi başarılı geçmiş, bir problem de görünmüyor. Sabah da bir ilaç daha verip nakil tamamen bitmiş olacak. Şu anda mutluyuz, sevinçliyiz, darısı diğer çocuklara diyelim. Diğer çocuklar da bir an evvel nakil imkanı bulur ve inşallah sağlığına kavuşur” diye konuştu.

Akbaş, uygun donör arayışı sürecinde eşiyle birlikte yaşadıklarına ilişkin olarak da şunları söyledi:
“Melis, bu olayda fazla etkilenmedi ama eşim ve ben çok etkilendik. Yaklaşık 5 aydır uğraşıyoruz. Önce Almanya’da bulundu, sağlıklı değerler alınamadı, sonra Amerika’da bulundu ileri tetkiklerde problem çıktı. Şimdi yine Almanya’da bulundu. Tabi bu süreç, sıkıntılı ve stresli bir şekilde geçti ama sonunda mutlu olduk. Kızım sağlığına kavuşacak ve yuvasına dönecek.”