Lösemi hastası çocuğa evde eğitim

3 Mayıs 2011

NTVMSNBC / AA / 03.05.2011

Bursa’nın Karacabey ilçesinde, 2007 yılında yakalandığı lösemi hastalığı nedeniyle ilköğretim okuluna gidemeyen 10 yaşındaki çocuğa, evinde eğitim verilmeye başlandı.

KARACABEY – Milli Eğitim Bakanlığının ”Evde Eğitim Yönergesi” gereği ilçede yaptığı alan taraması sonucu rahatsızlığı nedeniyle okula gidemeyen öğrencileri tespit eden İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ”Evde Eğitim Uygulaması” projesi kapsamında lösemi hastası olan İbrahim Gönültaş’a evinde eğitim vermeye başladı.

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nevzat Kaya ve Muhsin Özdamar İlköğretim Okulu Müdürü Şinasi Eren, bu kapsamda, 4 yıldır lösemiyle mücadele eden, geçtiğimiz yıl da İzmir’de 9 Eylül Üniversitse Tıp Fakültesi Hastanesinde ilik nakli ameliyatı olan İbrahim Gönültaş’ı (10) evinde ziyaret etti.
Kaya ve Eren, İbrahim’in gösterdiği bu azmin karşılığını alacağını ve kısa sürede iyileşerek eğitimine okulunda arkadaşlarıyla birlikte devam edeceğini söylediler.

Muhsin Özdamar İlköğretim Okulu tarafından görevlendirilen ve İbrahim Gönültaş’a günde 6 saat eğitim veren öğretmen Özlem Güney, İbrahim’in oldukça azimli olduğu vurguladı.
Güney, şöyle dedi:
”İbrahim çok çabuk öğrenen bir öğrenci. Uzun süre eğitim ve öğretimden uzak kalmasına rağmen derslerinde oldukça başarılı. Kendisiyle temel derslerin yanında resim, müzik ve serbest etkinlik derslerini de yapmaktayız. Öğrencimizin gayreti ve ailesinin ilgisi de bana ayrı bir güç veriyor.”

BABA İNŞAAT İŞÇİSİ

İbrahim’in babası İsmail Gönültaş ise biri 7, diğeri 8. sınıfa giden iki kızının bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

”Ben inşaatlarda çalışarak kızlarımı okutuyorum. Bir yıldır da İbrahim’in sağlık sorunları için her hafta Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine ve ayda bir defa da İzmir 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesine gidiyoruz. Maddi olarak çok zorlanıyorum. Ama bu zorluk içindeyken Milli Eğitim Müdürlüğünün bu desteği ve İbrahim’in eğitim azmi, beni mutlu ediyor. Başta öğretmeni Özlem Güney olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.”

Öğretmenini çok sevdiğini dile getiren İbrahim Gönültaş da ”Okumam giderek güzelleşiyor. Bir an önce sağlığıma kavuşarak arkadaşlarımla okulumda ders yapmak ve onlarla oyun oynamak istiyorum” dedi.