Liseli Fatma, 8 gündür kayıp

7 Nisan 2011

 

Milliyet / 07.04.2011

 

BURSA’nın İnegöl İlçesi’nde ’Beni affedin ama gitmek zorundayım’ notu bıraktıktan sonra kayıplara karışan Yunus Emre Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Fatma Lezgi’den 8 gündür haber alınamadı. Zeliha ve Saddin Lezgi çifti, 4 çocuklarından en küçüğü olan Fatma’nın hayatından endişe ettiklerini belirtti.

 

Alanyurt Fatih Mahallesi’inde oturan Zeliha ve Saaddin Lezgi’nin en küçük kızı olan ve Yunusemre Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Fatma Lezgi 30 Mart Çarşamba tarihinde, “Anne, Baba sizi çok seviyorum. Beni Affedin. Ama gitmek zorundayım” diye not bırakarak ortadan kayboldu.

Polise, Jandarmaya ve Cumhuriyet Savcılığına başvurarak kızlarının kayıp olduğunu bildirdiklerini yaşlı gözlerle anlatan anne Zeliha Lezgi, “30 Mart 2011 Çarşamba günü gelen kızımız Fatma Lezgi, ’Anne, Baba sizi çok seviyorum. Beni Affedin. Ama gitmek zorundayım’ diye not bırakarak ortadan kayboldu. Saat 14.00 sıralarında arkadaşları bizi arayarak, kızımızın kaçırıldığını söyledi. Eşime de haber verdim, hemen eve geldik ama evdeki nottan başka bir şey bulamadık. Hemen durumu polise ve jandarmaya bildirdik. ’Savcılığa başvurun’ dediler, Cumhuriyet Savcılığı’na da bildirip, kızımızın yaşının küçük olduğunu, henüz çocuk sayılacak yaşta olduğunu belirterek, biran önce bulunmasını istedik. Ama o günden beri hiçbir gelişme olmadı. Kızımız ortada yok” dedi.

 

“8 GÜNDÜR HABER ALAMIYORUZ”

 

Kızının zorla veya tehditle kaçırıldığını, bırakmış olduğu nottaki ’Gitmek zorundayım’ ifadesinden anladıklarını vurgulayan anne Zeliha Lezgi, “Evlenmek amacıyla kendi isteği ile gitmiş olsa, gittiği yerden bu güne kadar istemeye gelmeleri lazımdı. Ama ne gelen var nede arayan. Gidebileceği yerlere, dost ve akrabalarımıza sorduk, onlara da gitmemiş, nerede olduğunu bilmiyorlar. Kızımız 8 günden beri kayıp, artık hayatından endişe duymaya başladık. Başına bir şey gelmesinden, kadın tacirlerinin eline düşmesinden korkuyoruz” diye konuştu.

 

Kendi isteği ile gitmiş olabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurarak, kızına seslenen anne Zeliha Lezgi, “Kızım, eğer kendi isteğinle gittiysen, evlenmek istiyorsan, biz karşı çıkmayız. Yeter ki sen evine dön. Çok merak ediyoruz. Gece gündüz hep seni düşünüyoruz. Baban hastalandı. Sürekli kriz geçiriyor. Ne olur kızım, bizi daha fazla üzme, dön evine gel” dedi.