Lisede Tutuklandı, Yetişkin Cezaevine Gönderildi

14 Kasım 2012

 

Bianet / 14.11.2012

 

Mersin’de 14 yaşındaki bir çocuk okulunda gözaltına alınarak tutuklandı. Mersin İHD Şube Sekreteri Salmanoğlu tutuklanma gerekçesinin henüz belli olmadığını, çocuğun iki defa kemik testine götürüldüğünü anlattı.

 

Yüce YÖNEY

yuce@bianet.org

Mersin – BİA Haber Merkezi

 

Mersin’de 14 yaşındaki bir çocuk (UU) okulunda gözaltına alınarak tutuklandı.

 

Mersin İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube Sekreteri Temin Salmanoğlu tutuklanan çocuğun babasının kendilerine 10 Kasım’da hukuki yardım için başvurduğunu söyledi.

 

Salmanoğlu’nun verdiği bilgilere göre, çocuk şu anda Mersin E Tipi Cezaevi’nde tutuluyor.

Çocuğun babası da İHD’ye verdiği bilgide, çocuğun yetişkinler için olan bu cezaevinde, ancak  yedi sekiz kişinin bulunduğu bir çocuk koğuşunda bulunduğunu anlattı.

 

Salmanoğlu çocuğun polisler tarafından götürüldükten hemen sonra hastaneye sevkedildiğini, kemik yaşı tespiti yapıldığını, ancak sonuç alınamadığını, dün bir kere daha aynı nedenle hastaneye çıkarıldığını belirtti.

 

14 yaşında olmasına rağmen fiziki olarak büyük görünen çocuk için babasının “bütün çocuklarımın maşallahı var” dediğini anlatan Salmanoğlu çocuğun lise birinci sınıfta okuduğunu hatırlattı.

 

Kod adı suçlaması

 

Tutuklanan çocuğun babasına anlattığına göre, polisler gözaltına alınmasından önce okula gelmiş.

“Bunun ardından okul idaresinden bir müdür muavini çocuğu odaya çekiyor.

 

“Çocuğu sıkıştırmış. Senin bir kod adın var, diye dayatmış. Çocuk da yok öyle bir adım demiş.

“Ertesi gün polisler geliyor, çocuğu koridorda alıp götürüyorlar…”

 

Hatalı yöntem

 

Salmanoğlu çocuğun okuldan alınma biçiminin de hatalı olduğunu vurguladı.

 

Milli Eğitim Yönetmeliği’ne göre güvenlik kuvvetlerinin bir çocuğu okuldan alma durumunda önce okul idaresiyle konuşması, sonra okul idaresiyle beraber mutlaka rehber öğretmen gözetiminde hareket etmesi gerektiğini anlattı ve ekledi:

 

“Ama böyle olmamış.”

 

Salmaoğlu’nun çocuğun babasına dayanarak verdiği bilgiye göre, çocuğun sabıka kaydı bulunmuyor. Daha önce bir kere gözaltına alındı. İki, üç saat tutulup savcılığa çıkarılmadan serbest bırakıldı. (YY)