Kürtajda ‘gizli yasak’ sona erdi

20 Mart 2014

Kürtajda ‘gizli yasak’ sona erdi

Radikal, 20 Mart 2014
http://www.radikal.com.tr/turkiye/kurtajda_gizli_yasak_sona_erdi-1182199

Türkiye ’de kamu hastanelerinde kürtajın fiilen kaldırıldığı yolundaki haberlerin ardından dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) düzenlemesiyle kamu hastanelerinde kürtaj işlemi yapılabilmesi için sağlık kurulu kararı alınması kararı kaldırıldı. 10 haftadan küçük gebeliklerde isteğe bağlı kürtaj (rahim tahliyesi) ödeme kapsamına alındı.
SUT’taki değişiklikten önce İzmir’de kürtaj hizmeti veren tek kamu hastanesinde ‘kürtaj butonu’nun kaldırıldığı ortaya çıktı. İzmir Barosu şubat ayında İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvurarak ‘Medula sisteminde kürtaj kayıt bölümünün silinmiş olduğu, kürtaj işleminin fiilen durduğu yönünde şikâyetler aldıklarını’ belirtti. Radikal’e konuşan doğumevi yetkilileri de hastanede bir süredir kürtaj tetkik ve hizmet veremediklerini söyledi. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir de geçen hafta kürtaj uygulamasının sessiz sedasız kaldırıldığını savundu.

Ne değişti?
Bu gelişmeler üzerine Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, özetle şöyle denildi: 2003 tarihli genelgeyle Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde ‘ücretini ödemek’ ve doktorun uygun görmesi kaydıyla kürtaj yapılıyordu. 2007’de çıkarılan genelgeyle, 10 haftalıktan küçük gebeliklerde isteğe bağlı kürtaj ödeme kapsamından çıkarıldı. SGK sadece ‘tedavi amaçlı’ kürtajı ödemeye başladı. Sağlık Bakanlığı, SGK’dan ‘isteğe bağlı kürtaj’ın da SUT’ta yer alması için talepte bulundu. Bu talep kabul edildi. Uygulama için SUT’un Resmi Gazete ’de yayımlanması bekleniyor. SUT’un Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla 10 haftalıktan küçük gebeliklerde, isteğe bağlı kürtaj da SGK’nın ödeme garantisi altına alınmış oldu.