Kurşun çıkarılırsa ölecek

10 Eylül 2012

 

Milliyet / 10.09.2012

 

Nereden geldiği belli olmayan bir mermi minik Gonca’nın beynine saplandı. Faili yakalamak için kurşunun çıkarılıp incelenmesi gerekiyor ancak bu Gonca’nın hayatını tehlikeye atıyor

Konya’nın Seydişehir İlçesi’nde maganda kurşunu sonucu başından yaralanan ve solunum cihazına bağlı olarak yaşayan 12 yaşındaki Gonca Yaman, 18 günden bu yana yaşam mücadelesi veriyor. Gonca’nın, düğün konvoyundan havaya ateş edilmesi sonucu yaralandığı üzerinde duran jandarma, düğüne katılanlara ait 3 tabancaya el koydu. Şüphelinin tespit edilmesi için Gonca Yaman’ın  beynine saplanan mermi çekirdeğinin çıkartılıp, balistik inceleme yapılması gerekiyor. Doktorlar, mermi çekirdeğinin çıkartılması halinde kızın yaşama şansının azalacağını bildirdi.
22 Ağustos’tan bu yana komada olan minik Gonca Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşam mücadelesi veriyor.

Balistik inceleme şart
Olayı araştıran jandarma, ‘şüpheli düğün’de çekilen görüntüleri inceleyerek silah kullananları tespit eden jandarma ekipleri, 3 tabancaya el koydu. Burada yapılan incelemelerde çok sayıda boş kovan ele geçirildi. Gonca Yaman’ı başından ağır yaralayan mermi çekirdeğinin hangi tabancadan ateşlendiğini belirlemek için ise küçük kızın beynine saplanan çekirdeğin balistik incelemeye alınması gerektiği açıklandı.
Yaşam mücadelesi veren Gonca’nın doktoru Prof. Dr. Başar Cander, mermi çekirdeğinin çıkartılmasının mümkün olmadığını söyledi. Yaman’ın solunum cihazına bağlı olarak tedavisinin sürdüğünü hatırlatan Prof.Dr. Cander, “Beynine saplanan mermi çekirdeği, beyne ağır hasar vermiş durumda. Onun için mermi çekirdeğinin çıkartılması imkansız. Hem hastanın riske edilmesi açısından mümkün değil, hem de o derin dokulara bu şekilde ulaşmamız mümkün değil” dedi.