Küçük Melisa’ya yardım yağdı

17 Mayıs 2012

 

Hürriyet / 17.05.2012

 

Doğan Haber Ajanjı muhabir Ergün Tos, dün bir haber geçti: 5 yaşındaki Melisa amansız bir hastalığa yakalanmış, değil tedavi parası, başını sokacak bir çatı bile bulacak durumda değildi. hurriyet.com.tr, “ Bu güzellik nasıl kurtulur” diye onun dramını manşetine taşıdı. Dünyanın her köşesinden Hürriyet Dünyası’nı takip eden okurlar seferber oldu. Sonuç mu? Özetle bir günde mucize yaşandı. Yardımseverler, Sağlık Bakanlığı Melisa’ya sahip çıktı. Melisa’nın ağabeyi yaşadıklarına inanamadığını belirterek şunları söyledi “Daha dün ekmek bulamazken, bugün kardeşimin 6-7 aylık ilaç masrafı karşılandı.”

Anne ve babasını 4 yıl önce trafik kazasında kaybeden Melisa Yıldız’a ağabeyi 24 yaşındaki Rıdvan Yıldız bakmaya başladı. 3 ay önce hızla kilo kaybettiği için hastaneye götürülen Melisa’ya kemik erimesi teşhisi konuldu. Tedavi parası bulamayan Rıdvan Yıldız, Melisa’yı da alarak Fethiye’de mevsimlik işçi olarak çalışan ve çadırda yaşan Leyla Yıldız’ın yanına sığındı. Sara hastası olan Rıdvan Yıldız, geçirdiği krizler nedeniyle girdiği tüm işlerden çıkarılırken, Melisa yokluk içinde erimeye başladı.

DHA’nın küçük Melisa’nın dramını yansıtan haberinin ardından, hayırseverler Rıdvan Yıldız’ın yardım çağırısına kulak verdi. Melisa için sosyal paylaşım sitelerinde kampanyalar başlatılırken, giyecek ve yiyecek ile ilaç alımı için maddi yardım yapıldı. Sağlık Bakanlığı da küçük kızın tedavisi için devreye girdi.

ÇADIR JANDARMA TARAFINDAN KALDIRILDI

Fethiye’nin Çırpı mevkisinde sığındıkları çadır, piknik alanında olduğu gerekçesiyle jandarma tarafından kaldırıldı. Rıdvan Yıldız, kardeşiyle birlikte Kastamonu’nun Araç İlçesi’ndeki babaannesi Elife Yıldız’ın yanına döndü.

Yüzlerce telefon aldığını belirten Rıdvan Yıldız, duyarlılıkları için vatandaşlara teşekkür etti. Yıldız, “Daha dün yiyecek ekmek bulamazken, kardeşime yemek götürmek için sebze halinde iş çıkmasını beklerken, bugün 6-7 aylık ilaç masrafını karşılayacak maddi yardım geldi. Telefonum hiç susmuyor. Bir parça yiyecek gönderilse bile değerli, çünkü bulamadığımız zamanlar oldu. Gelen tüm yardımları kardeşimin tedavisi için kullanacağım. Herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

EVLAT EDİNMEK İSTİYORLAR

Öte yandan Rıdvan Yıldız’ı arayan bazı vatandaşların Melisa’yı evlat edinmek istedikleri kaydedildi. Kardeşinden ayrılmak istemediğini belirten Rıdvan Yıldız, teklifleri geri çevirdiğini söyledi.

hurriyet.com.tr’YE TELEFON VE MAİL YAĞDI

Ergün Tos’un haberinin hurriyet.com.tr’de yayınlanmasının ardından ‘Hürriyet Dünyası’ okurları küçük Melisa’ya yardım etmek için birbirleriyle yarıştı. Sabah saatlerinden itibaren çok sayda telefon ve mail aldık.

İşte okurlarımızdan gelen ilginç yardım mesajlarından örnekler;

“Yarın ilk uçakla Türkiye’ye gelebilirim, boğazımdan yemek geçmiyor. Melisa’yı evlat edinmek istiyoruz. Fransız öğretmenle eliyim, iki evladım var onu da üçüncü evladım yapmak istiyorum. Böyle bir habere yer verdiğiniz ve bizleri haberdar ettiğiniz için teşekkür ederim Bu durumdaki çocuklara sahip çıkmalıyız.”

“Borç içinde yüzüyor olmasam varımı yoğumu tedavi olması için harcarım. Gerçekten zengin olmadıkça tek bir kişi bir şey yapamaz, ama gücümüzü birleştirerek bu talihsiz yavrucak için gerekeni yaptırabiliriz. Organizasyondan anlayan arkadaşlar, haydi bir el atın.”

“Arkadaşlar hepimiz ilgili kurumları uyaralım. Telefon, mail, fax ne varsa her türlü yolu deneyelim ve yetkiylileri uyaralım. Bu yavruya ve bu durumda olanlara Allah rızası için, insanlık için sahip çıkalım. Muğla Valiliği’ni, Fethiye Kaymakamlığı’nı Başbakanlığı, ilgili bakanlığı haberdar edelim…”