‘Küçük Gelin ve benzer dizilerin topluma etkisi azımsanamaz’

11 Ekim 2013

www.mersinim.net / 11.10.2013

‘Dünya Kız Çocukları Günü’ Kars’ta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Engelsiz Yaşam Merkezinde düzenlenen sade törenle kutlandı. Törende konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Akın Oktay küçük yaşta kız…

‘Dünya Kız Çocukları Günü’ Kars’ta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Engelsiz Yaşam Merkezinde düzenlenen sade törenle kutlandı.

Törende konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Akın Oktay küçük yaşta kız çocuklarının yaşadıkları sıkıntılara değinerek Bakanlık ve Müdürlük olarak ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Oktay, TV ekranlarında yayınlanan dizilere değinerek, ‘Küçük Gelin’ ve benzer dizilerin topluma etkisinin azımsanamayacak kadar çok olduğunu belirtti.

Oktay, Ekim ayının ilk pazartesi gününü, ‘Dünya Çocuk Günü’ olarak kutlandığını, akabinde ise 193 üyeli BM Genel Kurulu’nda, 2012 yılında Türkiye, Kanada ve Peru tarafından hazırlanan karar tasarısı çerçevesinde 11 Ekim’in ise ‘Dünya Kız Çocukları Günü’ olarak kutlandığını hatırlattı.

İl Müdürü Oktay, programda vermek istedikleri mesajın, ‘Çocuk demek gelecek demektir’ olduğunu, bu bağlamda, bakanlıkları tarafından kendilerine verilen misyon ve vizyon çerçevesinde, ülke ve dünya geleceğinin teminatı çocuklara sahip çıktıklarını aktardı. Oktay, özellikle kız çocuklarının tüm dünyaya bakıldığı zaman ya erken yaşta evlendirildikleri veya ikinci bir vatandaş olarak görüldüklerinin karşılarına çıktığına vurgu yaptı. Oktay, “Kız çocuklarının üzerindeki bu ayrımcılığı kaldırmak, toplumda hak ettikleri yerlere gelmeleri için çalışmaktayız. Bu çerçevede gerek meslek anlamında gerekse toplumun çalışma hayatında ne kadar ihtiyaç olduğunu görüyoruz.” dedi.

Kız çocuklarının okuması gerektiği yaşta evliliklere zorlanmaması üzerinde durulan etkinlik çerçevesinde, Engelsiz Yaşam Merkezi Korusu da bir dinleti sundu. Tören hatıra fotoğrafı çektirilerek sonlandırıldı.