Küçük gelin sancısını “Aydın modeli” bitirir

13 Ocak 2014

Yeni Asır / 13.01.2014

İlkokulu bile bitirmeden evlendirilen kızların dramıyla gündeme gelen Aydın’ın Acarlar beldesinde uygulanan projeler sayesinde küçük gelinler tarihe karışacak

KAZIM YÖRÜKCE (AYDIN)

Ege’nin adını, küçük yaştaki kızların evlendirilmesiyle duyuran Aydın’ın Acarlar beldesinde uygulanan sosyal proje, Türkiye’ye örnek olacak bir sonuç çıkardı. Daha ilkokulu bile bitirmeden zorla evlendirilen kızların dramımı yaşamak istemeyen kızlar, devlet ve sivil toplum örgütlerinin ortak çalışmasıyla okullara yönlendirildi, sosyal hayata kazandırıldı. Aydın Valisi Erol Ayyıldız, kentin küçük gelin haberleriyle anılmaması için tüm tedbirlerin alındığını belirterek, “Küçük gelin ihbarı alırsak o çocuğu hemen devlet koruması altını alırız” dedi.

Kader’in dramı
Henüz 12 yaşındayken görücü usulüyle evlendirilen, 13’ünde anne olan 14 yaşındaki Kader Erten’in Siirt’in Pervari ilçesinde silahla vurulmuş halde bulunması, yakın zamanda küçük gelinleriyle bilinen Aydın’ın Acarlar köyünde yankı uyandırdı. Aydın’a 10 kilometre uzaklıktaki 12 bin nüfuslu Acarlar beldesi, 2001 yılındnan itibaren erken yaştaki evliliklerle Türkiye ve dünyada haberlere konu olmuştu.
Adnan Menderes Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı beldede erken yaşta evliliklerin önüne geçilmesi için 2006’da AB fonlarından destek alınarak proje başlattı. “Güvenli adolesanlık (Gençlik çağı, ilk ergenlik belirtileri ile başlayıp, büyümenin durmasına kadar devam eden, çocuklukla erişkinlik arasındaki geçiş dönemi) için Acarlar modeli” adlı projede beldedeki herkesle tek tek görüşülerek erken yaşta evliliklerden doğan riskler anlatıldı.

“Biz de varız”
Evlendirilme riski bulunan çocuklarla ilgili rehabilite ve eğitim çalışmaları yapıldı, anasınıfına giden çocuk sayısı 22’den 100’e çıkartılarak beldenin okul öncesi okullaşma oranı yüzde 7’den yüzde 16’ya çıkarıldı. Projeyle beldede sağlık ocağı ve çocuk evleri açıldı. Ancak ADÜ’nün beldede tüm çalışmalarına rağmen belde halkının küçük yaşta çocukları evlendirmesinin önüne geçilemedi.
Beldede erken yaşta evliliklerin halen çok olduğunu belirleyen Acarlar Çok Programlı Lise öğretmenleri, ergenlik çağındaki öğrencileri sosyal hayata kazandırmak amacıyla bir proje geliştirdi. Aydın Valiliği, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Aydın Girişimci Kadınlar Derneği başta olmak üzere kentte birçok resmi kurum ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle 8 ay önce “Biz de varız” projesi uygulamaya geçti. 12 kız öğrencinin katıldığı 35 etkinliğe velilerinden de destek geldi. Projeyle sosyal yaşama kazandırılan kız çocukları küçük gelin olmaktan kurtuldu.

Vali Ayyıldız: Kız çocuklarına duyarlıyız
Aydın Valisi Erol Ayyıldız, geçmişte Acarlar beldesinin ‘Küçük gelin’ haberleriyle gündeme gelmesinden sonra belde halkına yönelik üretilen sosyal projelerin faydalı olduğunu dile getirdi. Ayyıldız, “Projelerle çocukların evlendirilmesini kesinlikle müsamaha gösteremeyiz. Küçük gelin veya damat ihbarını alırsak o çocuk hemen ailesinden alınıp devlet koruması altına girer. Bu konuda çok duyarlıyız” dedi.

Töre: Kentimiz seferber oldu
Aydın Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Acarlar’da şu an 2 proje uygulandığını söyledi. Töre, “Acarlar için kentimiz seferber edildi. ‘3 kızımız oldu’ ve ‘Biz de Varız’ isimli projelerle çocukların hayata bakış açılarını değiştirmeye çalışıyoruz. Çocuklarımıza çeşitli eğitim, etkinlikler ve ziyaretlerle özgüven kazandırıp sosyal yaşamda yer almalarını sağlıyoruz. Ben bu projelerin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Son dönemde beldede bu tür olayın yaşandığını işitmedik” diye konuştu.