Küçük Abdülkadir’in katili üvey anne çıktı

27 Eylül 2011

Milliyet / 27.09.2011

Mehmet SEZGİN/SİVEREK (Şanlıurfa), (DHA)

ŞANLIURFA’nın Siverek İlçesi’nde, kaybolduktan 2 gün sonra boş bir binada çuval içerisinde cesedi bulunan ve bıçaklanarak öldürüldüğü ortaya çıkan 4 yaşındaki Abdülkadir Yağmur’un, üvey annesi tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Jandarmanın gözaltına aldığı üvey anne ile kendisine yardımcı olduğu iddia edilen kuzeni, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Siverek’in Kalfalar Köyü’nde Abdülkadir Yağmur, 10 gün önce evlerinin önünde kayboldu. Küçük çocuğun kaybolduğu haberi üzerine jandarma ve Acil Afet Kurtarma Müdürlüğü ekipleri, eğitimli köpeklerle birlikte köyde arama çalışması başlattı. 2 gün süren çalışmaların ardından küçük çocuğun salı günü köyün dışındaki boş bir binada, yarısı toprağa gömülü çuval içerisinde cesedi bulundu. Otopsiye gönderilen, göğüs ile karın bölgesinde 6 bıçak darbesi belirlenen küçük çocuğun vücudunda da dayak izlerine rastlandı. Otopsisi tamamlanan küçük çocuk köy mezarlığına defnedilirken, jandarma cinayete ilişkin 5 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan, aralarında küçük çocuğun yakınlarının da bulunduğu 5 şüpheli, sorgulamalarının ardından serbest bırakıldı.

ÜVEY ANNE VE KUZENİ TUTUKLANDI

Cinayeti çok yönlü soruşturan jandarma, küçük Abdülkadir’in tüm yakınlarının ifadesine başvurdu, şüphelenilen kişileri tek tek sorguladı. Son olarak jandarma, elde ettiği deliller, aile fertlerinin ifadeleri ve daha önce gözaltına aldığı kişilerin sorgulamalarının ardından Abdülkadir’in babası Nusret Yağmur ile nikahsız olarak yaşayan 31 yaşındaki Zeliha Gürlüer ile kuzeni 29 yaşındaki Sinan Gürlüer’i gözaltına aldı. Jandarmada 2 gün boyunca sorgulanan şüpheliler, dün öğleden sonra geniş güvenlik önlemi alındıktan sonra adliyeye sevk edildi.

’NUSRET’LE ARAMIZDAKİ TEK ENGEL OLDUĞU İÇİN ÖLDÜRDÜM’

Yaklaşık 13 saat boyunca adliyede kalan üvey anne, ilk etapta cinayeti işlediğine ilişkin suçlamaları kabul etmedi. Elde edilen delil ve bulguların önüne konulmasının ardından üvey anne Gürlüer, cinayeti işlediğini itiraf etti. Nusret Yağmur ile 2 yıl önce nikahsız olarak birlikte yaşamaya başladıklarını anlatan Zeliha Gürlüer, ifadesinde şunları söyledi:

“Birlikte yaşamaya başladıktan sonra Nusret, eski eşi ile görüşmüyordu. Ancak oğlu Abdülkadir bizim yanımızda kaldığı için son zamanlarda tekrar görüşmeye başladı. Eşimin de bana karşı soğuduğunu hissedince, Abdülkadir’den dolayı Nusret’in tekrar eski eşi ile birleşeceğini düşündüm. İkimizin arasındaki tek engel olduğu için Abdülkadir’i öldürmeye karar verdim. Olay günü Abdülkadir’i alıp, köyün dışındaki boş binaya götürdüm ve burada bıçakladım. Daha sonra, yardımcı olması için kuzenim Sinan’ı çağırdım. Sinan geldikten sonra cesedi bir torbaya koyup, toprağa gömdük” dedi.

Sinan Gürlüer ise cinayeti işlemediğini, sadece cesedin toprağa gömülmesine yardımcı olduğunu söyledi.

BEBEĞİ İLE CEZAEVİNE GİTTİ

Savcılık sorgulamaları tamamlanan Zeliha Gürlüer ile kuzeni, daha sonra çıkarıldığı nöbetçi mahkemece, ’Kasten ve tasarlayarak adam öldürme’ suçundan tutuklandı. Tutuklama kararının ardından üvey anne ile kuzeni ayrı araçlarla cezaevine gönderildi. Bu arada tutuklanan üvey anne Zeliha Gürlüer, yakınlarının kabul etmediği kucağındaki 9 aylık bebeği Halime ile birlikte cezaevine gitti.

ÖZ ANNE: İDAM EDİLSİN

Öldürülen küçük Abdülkadir’in öz annesi Songül Küçükterzi ise Zeliha Gürlüer’in daha önce de oğluna şiddet uyguladığını iddia etti. Küçükterzi, “Üvey annesinin katil olduğunu öğrenince hiç şaşırmadım. Daha önce de oğlumu dövmüştü. 4 yaşındaki küçücük bir çocuğa acı çektirerek öldüren bu cani kadının idam edilmesini istiyorum” diye konuştu.