Köy kızlarından kaymakama çağrı

3 Mart 2011

 

NTVMSNBC / 11.03.2011

 

Malatya’nın Arguvan ilçesine bağlı köylerde yaşayan ve aileleri tarafından okula gönderilmeyen kızlar, kaymakamlığı arayarak babalarını şikayet etti.

 

MALATYA – Arguvan Kaymakamı Maraşlı, ”Haydi Kızlar Okula” kampanyası çerçevesinde, ilköğretimden sonra okula gönderilmeyen kız çocuklarının liseye yazdırılması için başlattıkları köy ziyaretlerini duyan iki köydeki kızların kaymakamlığı arayarak babalarından şikayetçi olduklarını söyledi.

 

Tatkınık ve Hakverdi köylerinden arayan 3 kızın, ”kaymakam bizi de okula alsın” diyerek, babalarının ikna edilmesini istediklerini anlatan Maraşlı, şöyle dedi:

 

”Daha önce köylerimize yaptığımız ziyaretlerde, çocuklarını ilköğretimden sonra liseye göndermeyen aileleri ziyaret ederek, onları ikna ettik ve 5 kızımızın Arguvan Lisesi kaydettik. Bunu duyan iki köyden 3 kızımız, kaymakamlığımızı arayarak babalarının da ikna edilmesini talep etmişler. İsimlerinin açıklanmamasını isteyerek, bizi köylerine davet etmişler. Milli Eğitim Müdürümüze talimat verdim. Kızların babalarıyla konuşmak için program yapacaklar, birlikte gidip konuşacağız.”

 

Maraşlı, Arguvan’ın aslında eğitim seviyesi yüksek bir ilçe olduğuna dikkat çekerek, köylerde eğitim almak isteyip de okuyamayan tüm kızlara ulaşıp bu imkanı vermek için ziyaretleri sürdüreceklerini söyledi.

 

Maddi yetersizlikler nedeniyle kızlarını okula gönderemeyen ailelere eğitim ve giysi yardımı yapma sözü verdiklerini aktaran Maraşlı, aileleri eğitimin önemi konusunda da bilinçlendirmeye gayret etiklerini sözlerine ekledi.