‘Kopya bulgusuna Savcılık da rastlamadı’

6 Mayıs 2011

NTVMSNBC / 06.05.2011

YÖK Başkan Vekili Saraç, YGS’de herhangi bir kopya olayına rastlanmadığını, sınavın şu ana kadar gerçekleştirilen en emniyetli sınav olduğunu söyledi.

ADANA – Prof. Dr. M. Yekta Saraç, YÖK Genel Kurulunun, bu yıl yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS), daha öncekilerden çok daha emniyetle yapıldığına inandığını söyledi.

Saraç, şifre veya algoritma iddialarıyla ilgili, bugüne kadar herhangi bir haksızlığa, adaletsizliğe yol açtığının belirlenemediğini veya kopya bulgusuna ulaşılamadığını belirterek, şöyle konuştu:
”Bundan dolayı öğrencilerimizin kendi dışında cereyan eden bu tartışmalardan etkilenmeden derslerine çalışması lazım. Kendi çocuklarımız da aynı durumda. Bu tartışmaların işaret ettiği veya bu tartışmalarda dile getirilen kopya olayının herhangi bir emaresine henüz rastlanmadı. Savcılığın da zaten açıklaması bu istikamette. Ondan dolayı da zaten YGS sonuçları açıklandı.
Öğrencilerimizden gönül rahatlığı içinde çalışmalarını istiyoruz. Tabii ki kendileri için bu kadar tartışmadan sonra çok zor, belki motivasyonları bozulmuştur ama onu da başaracaklarına inanıyoruz.”

“YENİLİKLER VE KURALLAR AKSAMALARA NEDEN OLDU”

Saraç, kendisine yöneltilen “son dönemde ÖSYM’nin gerçekleştirdiği her sınavda sıkıntıların çıktığı, bunu tesadüf olarak mı değerlendirdikleri yoksa arkasında başka bir şey arayıp aramadıkları” sorusuna ise, ”Çok fazla, gerçekten çok fazla tedbir ve kopyayı engelleyici birtakım kurallar ve yenilikler getirildi. Bu yeniliklerin, kuralların, tedbirlerin tecrübe edilmemişliğinden dolayı bazen aksamalar olabilir ama bütün bu tedbirler güvenirliği yükseltmek maksadıyla alınmıştır. Kopya iddialarının ispatlanabilirliğinden öte, YÖK Genel Kurulu, bu sınavın daha öncekilerden çok daha emniyetle icra edildiğine inanıyor” diye yanıt verdi