Kömür Sobası Yine Can Aldı

2 Şubat 2014

 

Milliyet / 02.02.2014

Samsun’da karbonmonoksit gazından zehirlenen hamile kadın, karnındaki bebeği ve eşi hayatını kaybetti. Olayda kardeşini kaybeden Aşkın Hoşgün, çiftin yardım kömürü kullandığını belirtti ve kömürün incelenmesini istedi…
SAMSUN DHA /AA

Samsun’da sobadan sızan karbon monoksit gazından 7 aylık hamile, 26 yaşındaki Songül Hoşgün ile eşi, 28 yaşındaki Aşkın Hoşgün öldü. Çiftin iki çocuğu koma halinde hastaneye kaldırıldı.
Olay, dün akşam İlkadım İlçesi Fatih Mahallesi’nde meydana geldi. Koltuk döşeme ustası Aşkın Hoşgün, 7 aylık hamile eşi Songül Hoşgün, çocukları 3 yaşındaki Ecrin ve 1.5 yaşındaki Siraç ile birlikte sobanın yandığı odada uykuya daldı. Yaklaşık 2 saat sonra gece yarısı aynı sokakta oturan akrabaları telefonla arayarak çifte ulaşmaya çalıştı. Ancak telefonların cevap vermedi. Bunun üzerine 4 yıllık evli Hoşgün çiftinin kiracı olarak oturdukları daireye gelen yakınları kapıyı kırıp içeriye girdi. Odayı havalandırmak için pencereleri açan yakınları ardından polisi ve 112 acil servis ekiplerine haber verdi. Aşkın Hoşgün’ün olay yerinde öldüğü tespit edilirken anne ve 2 çocuğu Kadın ve Doğum hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldı. Hayati tehlikesi bulunan Ecrin ve Siraç yoğun bakım ünitesine alındı. Songül Hoşgün yapılan tüm müdahalelere rağmen karnındaki bebeğiyle birlikte kurtarılamadı.

Diğer taraftan anne Songül Hoşgün’ün karnında ölen erkek bebeği de yapılan operasyonla alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

‘Yardım kömürü kullanıyorlardı’

Aşkın Hoşgün’ün ağabeyi olan Tarık Hoşgün, kardeşi ve eşinin ölümünden devleti sorumlu tuttu. Kardeşinin işe yeni başladığını belirten Tarık Hoşgün, şöyle dedi:

“Eşim telefonla aradı. Cevap vermediler. Israrla aradı. Yine cevap vermeyince eve gittik kapıyı kırıp içeriye girdik.

Gittiğimizde kardeşim ve eşi ölmüştü. Çocukları kurtardık. Ecrin’e suni tenefüs yaptım. Kendinde değildi. Devletin yardım olarak verdiği kömürlerden kullanıyorlardı. Bu aile o yüzden yok oldu. Kömürün incelenmesini istiyoruz.”

2 KARDEŞ GATA’YA SEVK EDİLDİ
Anne ve babasını sobadan sızan karbonmonoksit gazından kaybeden Ecrin ile Siraç Hoşgün kardeşler hayati tehlikelerinin bulunması üzerine ambulansla Ankara’daki ya gönderildi. Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde yapılan ilk müdahale ardından Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülen 2 kardeşin hayati tehlikelerinin devam etmesi üzerine doktorlar, daha donanımlı olan GATA Hastanesi’ne sevk etme kararı aldı. Bunun üzerine iki kardeş özel donadımlı ambulansla Ankara’ya götürüldü.