“Kızlarımız çocuk yaşta gelin olmasın”

10 Kasım 2013

Sözcü / 10.11.2013

Halk müziği sanatçısı Sevim Seçkin, Kınalı Üzüm Taneleri adlı kitabı ve Edalı Gelin adlı CD’siyle “çocuk gelinler” sorununu dile getiriyor.

YÜKSEL ŞENGÜL

İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği sanatçısı Sevim Seçkin, piyasaya çıkardığı Kınalı Üzüm Taneleri adlı kitabı ve Edalı Gelin adlı CD’sinde toplumsal bir yaraya parmak basıyor. Kitabında çocuk yaşta evlendirilen kızların dramına yer veren, CD’sinde de dört gelin türküsü seslendiren Seçkin, “Ben küçük gelinlerin diliyim”diyor.

GENÇLERE ÖRNEK OLSUN

Gaziantep’de doğan Sevim Seçkin, “Kınalı Üzüm Taneleri”adlı bu ilk kitabında annesi ve anneannesinin anlattığı hikayelerle gözlemlerine yer veriyor. “Memleketimde çocuk yaşta evlendirilen, baskı gören, çocuğunu düşüren, hatta hayatını kaybeden birçok kızın dramına şahit oldum. İşte bu kitabı da gençlere örnek olsun diye yazdım. Kızlar artık çocuk yaşta gelin olmasın”diyor.

Sanatçının “Edalı Gelin” adlı CD’sinde de anonim türkülerin yanı sıra Gaziantep yöresinden bestelediği baraklar yer alıyor. “Daha önce de bir albüm yaptım ama bu benim gönlüme göre ilk çalışmam diyebilirim” diyen Sevim Seçkin, ileriye dönük hedefinin yine yöresel ağıtların ağırlıkta olduğu akustik enstrümanlarla oluşturulacak bir CD yapmak olduğunu söylüyor.