Kırmızı fularlı kız çocuk gelin eyleminde

10 Şubat 2014

 

Hürriyet / 10.02.2014

 

Akif ARICI/ ANTALYA, (DHA)

 

 

ANTALYA’daki Gezi olayları sırasında kırmızı fularıyla gözaltına alınan ve 127 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan 20 yaşındaki Ayşe Deniz Karacagil, bu kez kırmızı bandanayla çocuk gelinler için eylem yaptı. Eylemde temsili çocuk gelinin duvağını çıkartan Karacagil, ellerine bağlanan kırmızı kuşağı çözerek ona kitap verdi.

Gezi olayları esnasında gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkemece tutuklanan ve ‘kırmızı fularlı kız’ olarak tanınan Ayşe Deniz Karacagil, 127 günün aranın ardından geçen perşembe günü tutuklu bulunan 2 arkadaşıyla birlikte tahliye oldu.

Bugün yaklaşık 20 kişiden oluşan Halkevci Kadınlar Grubu’nun arasında görülen Karacagil, çocuk gelinler için yapılan eyleme katıldı. Atatürk Caddesi’nde ellerinde ‘Çocuk gelinlere hayır’, ‘Çocuk gelinler çocuk istismarıdır’ yazılı dövizlerle sloganlar atan grubun arasında yer alan Ayşe Deniz Karacagil, bu kez kırmızı bandanasıyla dikkat çekti. 4+4+4 eğitim sisteminin eğitimde cinsiyet ayrımcılığına neden olduğunu belirten Karacagil, bu sistemin yüzlerce çocuğu, ya çocuk işçi ya da çocuk gelin olmaya ittiğini söyledi. Çocuk yaşta evliliğinin önünün yasal yollarla açıldığını iddia eden Karacagil, “Önlem almayan AKP iktidarına karşı isyanımızı büyütmeye devam ediyoruz. Bizler çocuk gelinlere, kız çocuklarının eğitim hakkının yok sayılmasına, cinsiyet ayrımcılığını yeniden üreten eğitim sistemine artık yeter diyoruz. Kadın düşmanı politikaların hesabını sormaya devam ediyoruz” dedi.

Konuşmasının ardından gelinlik giyen kız çocuğunun ellerine bağlı kırmızı kuşağı çözen Karacagil, duvağını çıkardığı temsili çocuk geline, okuması için ‘Çizgilerle AKP’ isimli kitap verdi.

Eylem kadınların attıkları sloganlarla son buldu.