Kepçeli Cinayet!

3 Agustos 2012

 

Milliyet / 03.08.2012

 

Yayla ailesi dün sabah cezaevinde bulunan babalarını görmek için yola çıkmıştı. Ancak 2’si çocuk 7 kişinin bulunduğu araç, freni boşalan TIR’ın dorsesine bağlı olmadığı için yola savrulan iş makinasının altında kaldı. Araçtaki 7 kişi hayatını kaybetti…

Sinop’un Boyabat ilçesinde rampa aşağı inen TIR’ın freninin boşalması sonucu dorsesindeki bağlı olmayan iş makinası, virajda karşı yönden gelen otomobilin üzerine devrildi. Otomobilde bulunan aynı aileden 2’si çocuk 7 kişi ezilerek can verdi.
Kaza dün sabah saat 08.00’de Sinop-Boyabat karayolu 17’nci kilometresinde meydana geldi. Fazıl Ay (47) yönetimindeki TIR’ın rampa aşağı inerken freninin boşalması sonucu üzerinde bulunan ve bağlı olmayan iş makinası, virajda karşı yönden gelen muhasebeci Orhan Kemal Yayla’nın (26) kullandığı otomobilin üzerine düştü.
Kazada, otomobil sürücüsü Orhan Kemal Yayla, kardeşi Cemile Yayla (23), sürücünün ablası Tülay Türkmen (23), kızı Yağmur Türkmen (3), sürücünün ablası Nilüfer Tekiner (29), kızı Tuğçe Tekiner (8) ve sürücünün annesi Elmas Yayla (47) olay yerinde hayatlarını kaybetti. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne bağlı ekipler hemen bölgeye gitti. İtfaiye ekipleri ile birlikte ezilen cesetler otomobilden, ezilen kaporta kesilerek çıkarıldı.
TIR sürücüsü Fazıl Ay kazanın ardından gözaltına alındı. Ay’ın rampa aşağı inerken devamlı fren yapması nedeniyle TIR’ın kontrolden çıktığı belirtildi. Aşırı yük binen frenin boşalması üzerine, Ayancık İlçesinden Boyabat İlçesi’ne götürmekte olduğu paletli kepçe, bağlı olmadığından virajda savrularak otomobilin üzerine düştüğü kaydedildi.

EŞİ 8 AYLIK HAMİLE

Sürücünün eşi Derya Yayla’nın kazanın ardından yakınları tarafından Durağan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. 8 aylık hamile olan genç kadının, kazadan henüz haberi olmadığı bu nedenle kontrol amacıyla hastanede tutulduğu dile getirildi.
Sinop’un Durağan İlçesi’nde oturan ve kazada hayatını kaybeden ailenin 10 yıl önce ailevi nedenlerden dolayı tartıştığı öz kardeşi Ali Osman Yayla’yı öldürdüğü için Boyabat’ta cezaevinde olan babaları Cemal Yayla’yı (58)  ziyarete gittikleri belirtildi. Sinop’un Boyabat İlçesi’nde meydana gelen trafik kazasında ölen aynı aileden 7 kişi son yolculuğuna uğurlandı. 7 kişi Durağan Merkez İsmailbey Camisi’nde ikindi namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra ilçe mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi. Kazada eşi Elmas Yayla, oğlu Orhan Kemal Yayla, kızları Nilüfer Tekiner, Tülay Türkmen ve Cemile Yayla ile torunları Tuğçe Tekiner ve Yağmur Türkmen’i toprağa veren Cemal Yayla, Sinop Valisi Ahmet Cengiz’in girişimleri ile özel izinle cezaevinden çıkarak cenazeye katıldı. Öz kardeşini arazi meselesi yüzünden yaklaşık 10 yıl önce öldürdüğü gerekçesiyle Sinop E Tipi Kapalı Cezaevinde kalan ve açık görüşte ailesini görmek için bekleyen Cemal Yayla, cenazede ayakta durmakta güçlük çekti.

AİLEYE SON VEDA
Jandarma aracıyla camiye gelen Cemal Yayla, taziyeleri kabul etti. 8 aylık hamile olan Orhan Kemal Yayla’nın eşi Derya Yayla ise bir süre hastanede gözetim altında tutulduktan sonra cenazeye katıldı. Ayakta durmakta güçlük çeken Derya Yayla, cezaevinden gelen kayınpederine sarılarak gözyaşı döktü. 7 kişinin cenazeleri Vali Ahmet Cengiz, İlçe Kaymakamı Davut Düzgün ile Yayla ailesinin yakınlarının katıldığı törenin ardından ilçe mezarlığında toprağa verildi.

 

NASIL TAŞINMALIYDI?
İstanbul Teknik Üniversitesi Ulaştırma Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Ergün, iş makinasının taşındığı araca bağlı olması gerektiğini söyledi. İş makinası taşıyan araçların önünde koruma aracı olması gerektiğini belirten Ergün, “TIR’ın üzerindeki iş makinasının kancalarla bağlanarak çok iyi zaptedilemesi lazım. Resmi incelediğimiz zaman görüyoruz ki kepçe hiçbir yerden bağlanmamış. Ayrıca sadece iş makinası değil TIR komple devrilmiş. Muhtemelen hızı fazlaydı ve virajda kontrolü kaybedip devrildi. Bu tarz araçların hızları 50 kilometreden olmalıdır” diye konuştu.