Kendisi kurtulamadı, başkalarına umut oldu

26 Mayıs 2011

NTVMSNBC / 26.05.2011

Böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 18 yaşındaki Süleyman Ceren’in organları başka bedenlerde hayat bulacak.

ISPARTA – Afyonkarahisar’da rahatsızlığı nedeniyle Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yatırılan ve burada böbrek yetmezliği teşhisi konulan Süleyman Ceren, solunum cihazına bağlı olarak tedavi gördüğü sırada kan değerlerindeki rahatsızlık sonucu SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getirildi.

10 gündür SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde solunum cihazına bağlanan ve hemoterapi uygulanan Ceren’in bugün beyin ölümü gerçekleşti. Genç yaşta hayata veda eden Süleyman Ceren’in ailesi çocuklarının organlarını bağışlamaya karar verdiler.

SDÜ Tıp Fakültesi Organ Nakil Koordinatörü Ersen Bilgiç, doktorların raporu doğrultusunda Süleyman Ceren’in beyin ölümü gerçekleştikten sonra aile ile temasa geçildiğini belirtti. Aileye organ naklinin yapılabileceği yönünde bilgilendirme yapıldığını aktaran Bilgiç, ailenin de onayı alınarak organların bağışlanması doğrultusunda karar verildiğini kaydetti.

Süleyman Ceren’in organlarında yapılan sağlık kontrolünde karaciğer, kalp ve korneanın bağışlanabileceğinin belirtildiğini ifade eden Bilgiç, ”Akdeniz Üniversitesi ve Ege Üniversitesi ile görüştük. Karaciğer ve kornea Akdeniz Üniversitesi’ne, kalp ise Ege Üniversitesi’ne gidecek. Hangi hastalara organ nakli yapılacağı henüz belli değil” diye konuştu.