Kaza olduğu ortaya çıkacak

15 Ocak 2014

Milliyet / 15.01.2014

Siirt’te tüfekle vurulmuş bulunan ‘çocuk gelin’ Kader Ertem’in asker olan eşi Mehmet Atak olayın kaza olduğunu iddia etti.

SİİRT DHA

Siirt’in Pervari ilçesinde odasında tüfekle vurulmuş bulunan resmi kayıtlara göre 14, kemik yaşı tespitine göre 16 yaşındaki Kader Erten’in ölümüyle ilgili soruşturma devam ederken, Kader’in asker olan dini nikahlı eşi Mehmet Atak, “Ben askere giderken eşim Kader’e av tüfeğimi emanet etmiştim. Kendisi emanat ettiğim tüfeği zaman zaman temizliyordu. Olayın kaza olduğunu düşünüyorum.
Ancak, bazı gazeteler ’annem ve babamın Kader’e kötü davrandığını ve kaderin öldürüldüğünü’ haber yapınca Kader’in bazı yakınları bizi tehdit etmeye başladılar. Eşimi seviyordum, annem ve babam da kendisini seviyorlardı. Bu ortaya çıkacak” dedi. Atak ayrıca, “Ben, 21 Kasım’da askere gittim. Edirne Keşan’dayken olaydan bir hafta önce Kader beni aradı. Bebeğin sağlığını sorduğumda bir şey söylemek istemedi. Bebeğe kötü bir şeyler olduğunu tahmin ettim. Asker olduğum için belki moralim bozulmasın diye öldüğünü söylemedi. Ama ben anladım. Telefonda, izin alabilirsem 1 hafta 10 günlüğüne köye gelmemi söyledi. Ben de yolun çok uzun olduğunu ve kış şartları nedeniyle gelişimin zor olacağını, baharda geleceğimi söyledim. Son görüşmemiz bu oldu” dedi.

Cesedinde 14 saçma bulundu

Kader Ertem’in intihar ettiğinin bildirilmesi üzerine cesedi otopsi için Diyarbakır Devlet Hastanesi’nde götürüldü. Otopside Ertem’in göbek deliğinin üzerinde yapılan incelemede 1 plastik tapa ve 14 saçma tanesi bulundu.