Kayseri’de katliam gibi kaza: 21 ölü!

23 Ocak 2014

Milliyet / 23.01.2014

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi yakınlarında bir yolcu otobüsünün şarampole devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 21 kişi hayatını kaybetti. Kazada 20 kişi de yaralandı.
Kayseri’ deki kazada Pınarbaşı Devlet Hastanesi’ndeki yaralılardan kimliği tespit edilemeyen 9 yaşındaki çocuğun hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 21’ e yükseldi
Savcılık ve polis otobüs sürücüsünün kötü hava koşulları olan yolda uyuyup uyumadığını soruşturuyor.

Kaza saat 02.30 sıralarında meydana geldi. İstanbul’dan yola çıkan Yeşil Muşovası Seyahat şirketine ait 34 DG 5950 plakalı yolcu otobüsünün şoförü Ertuğrul Karasu, Olukkaya Mevkiine geldiğinde , kar yağışı ve sis olan yolda direksiyon hakimiyetini kaybedip ,yolun karşı şeridine geçti.

Devrilen otobüs sürüklenerek karşı şeride geçip takla attı. Kazada, 13’ü erkek , 7’si kadın olmak üzere 20 kişi yaşamını yitirdi. Kazada hayatını kaybedenlerin bir bölümünün savrulup otobüsün altında kalarak can verdikleri belirtildi.

Kazada ölenlerin kimliklerinin saptanmasına çalışılırken, yaralılar 30’ya yakın ambulansla Kayseri ve Pınanbaşı ilçesindeki hastanelere taşınıp tedavi altına alındılar. Otobüs şoförü Ertuğrul Karasu, Kayseri Acıbadem Hastanesinde tedavi altına alındı. Kayseri’deki çeşitli hastaneler ile Pınarbaşı Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan yaralıların isimleri şöyle:  Zeynep Kıran,Hamit Barık,Bahattin Kıyak,Atilla Koca, Çetin Koca, Deniz Ergün, Tahsin Akkaya,Sercan Aydın,Asım Aydın,Muhammed Fatih Tunç,Sibel Aydın, Kadir Karahan,Yusuf Önegel,Ferhat Özer,Yakup Karahan,Zeki Üstün, Yasin Becerikli, Faruk Aydın, İrfan Karabey Eser, Salih Saygılı, Necdet Bakır

‘Kucağımdaki bebeğimden haber alamıyorum’

Kayseri’de meydana gelen ve 21 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasında yaralı olarak kurtulan Selcan Aydın ve Asım Aydın konuştu. Kazadan yaralı olarak kurtulan Selcan Aydın, “Tek hatırladığım arabanın alt üst olduğuydu. Başka hiçbir şey hatırlayamıyorum. İstanbul’dan Muş’a gidiyorduk. Biz 5 kişiydik. Ben, eşim, iki çocuğum ve görümcem. Kaza anında uyuyordum. Kucağımda bebeğim vardı. Ama şimdi bilmiyorum nerde? Arabanın altındaydım. Kar vardı. Karı kazdım öyle çıktım. Bacağımın zaten kırılıp kırılmadığını o zaman hissetmiyordum. Hastaneye geldikten sonra fark ettim” ifadelerini kullandı. Öte yandan, dün meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybedenlerin sayısı 21’e yükselirken, 29 kişinin de yaralandığı öğrenildi.

‘OTOBÜSÜN TAKLA ATTIĞINI GÖRDÜM’
Aynı kazada yaralanan Asım Aydın da“Gözümü açtığımda otobüs takla atıyordu” dedi.Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde meydana gelen ve 21 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazasında yaralanan Asım Aydın (30) kazayı anlattı. Kaza anında otobüsün içinde uyuduğunu söyleyen Aydın, “Hava yağmurluydu sadece takla attığını gördüm. Gözümü açtığımda takla atıyorduk. Kar yağıyordu ve otobüs süratliydi. Kazadan sonra otobüsün içinde çocuklarımı arıyordum ama bir türlü bulamadım. Ölüler vardı ve ben kendimden geçtim orada. Otobüsün içindeyken tek hatırladığım takla attığımızdı onun dışında bir şey hatırlayamıyorum. Kendime geldiğimde açık yerler vardı. Ön cam açıktı. Ön cam patlamıştı ben de oradan dışarı çıktım” dedi.

VALİ “UYKUSUZLUK İHTİMALİ ÜZERİNDE DURUYORUZ”

Olay yerine hareket eden Vali Orhan Düzgün DHA’ya yaptığı açıklamada ” Kaza Pınarbaşı ilçemizi geçtikten 35.kilometre sonra Olukkaya mevkiinde meydana geldi. Burası 1900 metre rakımlı yüksek bir yer. Kazanın tek taraflı olması aklımıza uykusuzluk dahil bir çok olasılığı getiriyor. Olay yerindeki çalışmalar sürüyor. Malesef, bu feci kaza 20 vatandaşımızın ölümüyle sonuçlandı” dedi.

Pınarbaşı Cumhuriyet Savcılığı olay yerinde ölenlerin kimliklerini saptamaya çalışırken, Bölge Trafik Müdürlüğü bilirkişileri de kaza raporu tuttu. Otobüste yapılan detaylı incelemede, kar lastiklerinin bulunduğu belirlendi. Bu arada Kayseri- Malatya karayolu Olukkaya mevkiinde trafik akışı durduruldu. Otobüsün enkazının kaldırılmasının ve yolun temizlenmesinin ardından, trafik akışının sağlanacağı ifade edildi .

21 kişinin yaşamını yitirdiği kazada yaralananların isimleri şöyle:

“Zeki Üzüm (69), Yunus Önegel (18), Muhammed Fatih Tunç (24), Bahattin Kıyak (45), Tahsin Akkaya (51), Ferhat Özer (18), Yasin Becerikli (72), Çetin Koca (28), Atilla Koca (4), Zeynep Karahan (5), Yakup Karahan (9), Sevgül Karahan (45), Gülhayat Karahan (42), Kadir Karahan (5), Fuat Bakın (10), Salih Saygılı (55), Uygar Aydın (6), Sibel Aydın (14), Serkan Karasu (27), Nejdet Bakın (24), Asım Aydil (31), Selcan Aydın (26), Faruk Aydın (41), İrfan Karabeyeser (36), Deniz Ergül (25), Hamit Barık (35), Ertuğrul Karasu (42), Esmer Koca (18), Sercan Bayraktaroğlu (25).”