Kaymakam, ´Servis Yok´ Diye Okula Gönderilmeyen 9 Kız Çocuğunu Eğitime Kazandırdı

30 Eylül 2010

 

DHA / 28.09.2010

ŞANLIURFA’nın Siverek İlçesi’nde, kısa süre önce göreve başlayan Kaymakam Mahmut Hersanlıoğlu, yeni eğitim ve öğretim yılında çocukların eğitimden mahrum kalmaması için tarla ve köylerde denetleme başlattı. Pamuk tarlalarındaki çocukların okullarına gönderilmesi için velileri ile görüşen Kaymakam Hersanlıoğlu, ilköğretimi bitirdikten sonra okula ara veren 9 kız çocuğunu da; tüm masraflarını ve taşıma ihtiyaçlarını karşılama garantisi verdiği ailelerini ikna ederek eğitime kazandırdı.

 Her gün, beraberinde Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte köylere çıkan Kaymakam Hersanlıoğlu, tarlaları dolaşıp aileleri çalışan ailelerle görüşürken, köy meydanında ise muhtar ve köy sakinlerine eğitimin önemini anlatıyor.

Kaymakam Hersanlıoğlu, son olarak Kalınağaç, Taşıkara, Bahçe, Ergen ve Bucak Köyleri’ni ziyaret etti. Köylerin muhtarları ile görüşen, okula gelen ve gelmeyen öğrenci sayısı hakkında bilgi alan Kaymakam Hersanloğullu, daha sonra pamuk tarlalarını dolaştı. Tarlalarda aileleri ile birlikte pamuk toplayan kız çocukları ile konuşan Kaymakam Hersanlıoğlu, “Dersler başladı. Biran önce tarla yerine okula gidin” uyarısında bulundu. Her yıl aynı sıkıntıyı yaşadıklarını ve sınıflarına bir ay geç gittiklerini söyleyen kız çocukları, “Öğretmenlerimiz bu durumdan haberdar. Bize bir ay süre verdiler, o zamana kadar pamuk hasadı bitecek ve biz de okulumuza başlayacağız” dedi. Kız çocuklarını dinledikten sonra velileri ile görüşen Hersanlıoğlu, ailelere öğrencileri eğitimden mahrum bırakmamaları ve biran önce derslerine başlamaları uyarısında bulundu.

Uyarıda bulunduktan sonra kız çocukları ile birlikte bir süre tarlada pamuk toplayan Kaymakam Hersanlıoğlu, “İlçenin tüm köylerini dolaşarak başta kızlarımız olmak üzere eğitim çağındaki tüm çocuklarımızın okullaşması için çalışacağım. Bu konuda şu ana kadar yaptığımız ziyaretlerde çocukların okullaşması okullaşması konusunda ailelerimizin duyarlı hale geldiğini ve öğretmenlerinden izin alarak çalıştıklarını gördüm. Elbette her gün okullarında olmalarını isteriz, çünkü her geçen gün çocuklarımız eğitimlerinden geri kalıyor. Biz çocuklarımızın okula gitmeleri ve geç kaldıkları süre içerisinde oluşan farkı kapatmaları için çalışmalar yapacağız” dedi.

‘BENİ NE OLUR OKULA GÖNDERİN’

Kaymakam Hersanlıoğlu, son olarak Divan Köyü’ne giderek burada muhtar ve köy sakinleri ile konuştu. Kaymakam köyde inceleme yaptığı sırada yanına 14 yaşındaki Zeynep Altundal isimli kız çocuğu yaklaşarak, “Ben okula gitmek istiyorum ama servis olmadığı için ilçeye gidemiyorum. Beni ne olur okula gönderin” dedi. Kaymakamın sohbet ettiği kız çocuğu, ilköğretim mezunu olduğunu, ancak ortaöğretim için ilçe merkezine gitmesi gerektiğini belirterek, “Köyümüzde lise yok. Bunun için ben ve diğer arkadaşlarım okula gidemiyor. Ailelerimiz maddi imkansızlıktan dolayı servis tutamıyor ama biz okumak istiyoruz” diye konuştu. Zeynep’i dinledikten sonra aynı nedenden dolayı okula gidemeyen diğer kızlarla da görüşen Kaymakam Hersanlıoğlu, “Hepiniz okula gideceksiniz. Sizi her gün evinizden alıp okula götürecek ve yeniden köye getirecek servisin tahsisini hemen yapıyorum. Siz de, velileriniz ile birlikte hemen gidip liseye kaydınızı yaptıracaksınız. Siz okumak isteyin, ben sizi her şekilde okula ulaştırırım” dedi. Aldıkları haber ile mutlu olan kız çocukları, okula ulaşmaları için gerekli servisi kendilerine tahsis eden Kaymakam Hersanlıoğlu’na teşekkür etti.

Kaymakam Hersanlıoğlu, köy gezilerine önümüzdeki günlerde de devam edeceğini sözlerine ekledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

—————————-

– Kaymakam’ın köylerde vatandaşlar ile toplanıp konuşması

– Kaymakam’ın pamuk tarlalarını dolaşması

– Tarlada çalışan kız çocukları ile görüşmesi

– Öğrenci velileri ile konuşması

– Kaymakam’ın pamuk toplaması ve aileleri ikna etmesi

– Kaymakam’ın köy ve tarla gezilerinden görüntüler

– Okula gitmek isteyen kız çocuğunun servis istemesi

– Diğer kızların Kaymakam ile konuşması

– Kaymakam’ın köye servis tahsisini yaptığını söylemesi

– Kaymakama teşekkür eden kızlar

– Genel ve detay görüntüler

Haber – Kamera: Mehmet SEZGİN – SİVEREK – ŞANLIURFA – DHA)