‘Kasabanın sırrı’na Bakanlık’tan heyet

4 Eylül 2013

Milliyet / 04.09.2013

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Dündarlı’ya gönderdiği heyet, erken yaşta evlilikleri soruşturacak, adli süreç hakkında bilgi verecek

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara

Aile Bakanlığı, önceki gün Milliyet’in manşetine taşıdığı Niğde’deki ‘çocuk gelin kasabası’na uzman, sosyal çalışmacılar ve psikologlardan oluşan bir çalışma heyeti gönderdi. Heyet, çalışmasında bölgedeki çocuk gelin vakalarının sosyal, kültürel, psikolojik ve ekonomik nedenlerini araştıracak. Hazırlanacak rapora göre, bakanlık hem adli süreçler hem de ailelerin eğitimi için harekete geçecek.

Milliyet’in önceki gün manşetine taşıdığı haber ile bölgedeki kız çocuklarının 11-14 yaş arası evlendirildiği ortaya çıkmıştı.

Vakalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Niğde Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Kara, çocuk gelinlerle mücadele için pilot bölge seçilen Bor ilçesinde başlatılan projenin, Niğde İl Sağlık Müdürlüğü’nün desteğini çekmesiyle askıya alındığını söylemiş, “Projenin amacı, erken yaşta evliliklerin nedenlerini tespit etmek ve süreç içinde azalmasını sağlamaktı. Proje 1 yıl sürdü, ancak Bor Kaymakamı görevden alınınca, İl Sağlık Müdürü de projeden çekildi. 2012 Nisan’ında başlatmıştık projeyi, 5 ay önce askıya alındı. İl Sağlık Müdürlüğü, projenin yürütücülerinden olduğu ve desteğini çektiği için devam edemedik. Niğde’de erken yaşta evlilikler, Türkiye ortalamasının üzerinde. Kızlar, 11-14 yaş arasında evlendiriliyor” demişti.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milliyet’in haberinin ardından çocuk gelin kasabası ile ilgili inceleme başlattı. Bakanlık; kasabaya, uzman, sosyal çalışmacılar ve psikologlardan oluşan bir çalışma heyeti gönderdi. Aile Sosyal Destek Programı’nın (ASDEP) küçük bir modelinin uygulanacağı kasabada, ailelere dönük sosyal, kültürel, psikolojik ve ekonomik incelemeler yapılacak. Ailelerin çocuklarını neden erken yaşta evlendirdiklerinin nedenleri soruşturulacak. Çalışma heyetinin hazırladığı rapor neticesinde bakanlık, hem adli süreçler hem de ailelerin eğitimi için harekete geçecek.